Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pierwsi lekarze w Gorzowie już zaszczepieni

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 grudnia 2020 08:57

Pierwsi lekarze w Gorzowie już zaszczepieni - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

Prof. Jerzy Sieńko, chirurg transplantolog jest pierwszym w województwie lubuskim lekarzem, który 27 grudnia otrzymał szczepionkę na COVID-19.

Kwadrans po godz. 11. do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. dotarła pierwsza partia szczepionek na COVID-19 firmy Pfizer. Po sprawdzeniu tzw. łańcucha dostaw szczepionka ze szpitalnej apteki została przekazana do gabinetu zabiegowego, gdzie po przeprowadzeniu kwalifikacji do szczepienia pacjenta i rozcieńczeniu koncentratu – podana domięśniowo związanemu z gorzowskim szpitalem chirurgowi.

- Człowiekowi wydawało się, że jest panem wszechświata. I nagle pojawia się malutki wirus, którego nie widać, ale zabiera człowiekowi to co najcenniejsze – zdrowie i życie. Dzisiaj – dzięki szczepionce mamy przełomowy dzień. Dziś zaczyna się zwycięstwo ludzkości nad tą zarazą. Podjąłem decyzję o szczepieniu, bo chcę żyć, kocham życie i nie chcę być zagrożeniem dla moich pacjentów - powiedział prof. n. med. Jerzy Sieńko, pierwszy zaszczepiony w Lubuskim pacjent.

Do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. dziś trafiło 15 fiolek ze szczepionką; z każdej po rozpuszczeniu może być zaszczepionych 5 osób.

- Szczepionki przyjechały do nas z zachowaniem wszystkich wymaganych rygorów. Tę partię musimy wykorzystać do godz. 15.06 w czwartek 31 grudnia. Później straci ważność. Aby szczepionka była skuteczna po 21 dniach trzeba przyjąć drugą dawkę - powiedziała Karolina Gaweł, kierownik szpitalnej apteki

- Zaczynamy wdrażanie w życie Narodowego Programu Szczepień przecie COVID-19. Około 1000 osób, pracowników naszej lecznicy zadeklarowało chęć skorzystania z tej formy profilaktyki i walki z wirusem SARS-CoV-2. Mam nadzieję, że w ciągu 6-8 tygodni zaszczepimy cały personel gorzowskiego szpitala. Później przystąpimy do szczepienia innych osób zgodnie z harmonogramem zaproponowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia - powiedział Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Oprócz pracowników szpitali w tzw. grupie zero są m.in. także pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę) i pracownicy domów pomocy społecznej.

- W dalszej kolejności ze szczepień skorzystają inne osoby, w tym pracownicy Domów Pomocy Społecznej, służby mundurowe i przedstawiciele firm na stałe współpracujących z podmiotami medycznymi - wyjaśnił Piotr Bromber, dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Szpital w Gorzowie jest jednym z 72 szpitali węzłowych, które szczepienia rozpoczęły w pierwszym możliwym terminie czyli 27 grudnia.

Źródło: Informacja prasowa

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także