Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Prezes PTN o potrzebie zmian w podejściu do leczenia choroby Alzheimera

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 września 2020 11:43

Prezes PTN o potrzebie zmian w podejściu do leczenia choroby Alzheimera - Obrazek nagłówka
O tym jak funkcjonuje system opieki nad pacjentami z chorobą Alzheimera rozmawiamy z prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Jarosławem Sławkiem.

 • Do tej pory wszystkie próby leczenia choroby Alzheimera były nakierowane na usuwanie np. poprzez przeciwciała monoklonalne, patologicznych białek z mózgu. Jednak takie leczenie zaczynamy za późno, bo w momencie, kiedy choroba jest zaawansowana.
 • Kluczowe byłyby markery wczesnego okresu, które pozwoliłyby wyłonić grypy ryzyka. Takie narzędzie przesiewowe powinno być tanie i skuteczne.
 • Choroba Alzheimera, jak mało która, jest chorobą interdyscyplinarną. Angażuje neurologa, psychiatrę, psychologa, logopedę, fizjoterapeutę oraz cały system opieki socjalnej i wymaga kompleksowego podejścia - z tym sobie kompletnie nie radzimy!
 • Nie mamy w żaden sposób zorganizowanej opieki nad tymi chorymi w zakresie postawienia szybkiego rozpoznania i prowadzenia tych pacjentów, a choroba zmienia się w czasie.
 • Inne wzywania stoją przed nami u pacjenta, który jest w fazie wczesnej, inne w fazie, zaawansowanej.
 • Potrzeba także zmian w opiece szpitalnej - pacjenci z chorobą Alzheimera bardzo źle znoszą hospitalizację - dla nich najlepszą formą jest opieka i diagnostyka w formie hospitalizacji jednodniowej - taka oferta z odpowiednim finansowaniem powinna pojawić się ze strony NFZ.
 • W Wielkiej Brytanii rozważa się rekompensatę finansową dla opiekunów, którzy wywodzą się z rodzin - to genialnie proste. - Brytyjskie rozwiązania są idealne. Po co organizować domy pomocy społecznej, które są bardzo drogie, skoro dla tych pacjentów, opieka domowa jest optymalna.
 • Musimy wyznaczyć sobie algorytm postępowania co będzie możliwe tym chorym do zaoferowania na każdym etapie choroby w ramach naszego finansowania.
 • Premier zapowiedział zwiększenie liczby łóżek opieki długoterminowej - to jest jedyna oferta dla pacjentów z chorobami wieku podeszłego w tym z otępieniami. Tymczasem potrzebujemy bardzo dobrej organizacji systemu, patrzącej w przyszłość, bo musimy być przygotowani na finansowanie terapii, które pojawią się za jakiś czas. W perspektywie 5-10 lat będzie możliwe leczenie modyfikujące przebieg choroby.
 • Potrzebujmy bezwzględnie planu dla choroby Alzheimera. Pracujemy obecnie nad strategią dla chorób mózgu, która obejmuje również strategię dla otępienia i choroby Alzheimera.
 • Apeluję do MZ - jeśli powołane są zespoły do pracy nad postępowaniem z pacjentami z chorobą Alzheimera i innymi otępieniami służymy naszą radą ekspercką jako neurolodzy i na pewno w prace włączyliby się psychiatrzy.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także