Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

NFZ przypomina: choroby układu krążenia to najwięksi zabójcy

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 17 kwietnia 2024 13:39

NFZ przypomina: choroby układu krążenia to najwięksi zabójcy - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Choroby układu krążenia to główna przyczyna zgonów w Polsce i na świecie – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. Zmiana stylu życia oraz wczesna diagnostyka mogą odwrócić ten niekorzystny trend. Polacy mogą skorzystać z badań w ramach programu profilaktyki ChUK.

Mimo coraz lepszej diagnostyki i nowocześniejszych metod leczenia umieralność w Polsce z powodu chorób układu krążenia należy do najwyższych w Europie. Na ich rozwój wpływa wiele czynników związanych ze współczesnym stylem życia, m.in.: nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu i picie alkoholu, stres czy brak lub niewystarczająca ilość aktywności fizycznej. Długotrwałe narażenie na te czynniki może prowadzić do licznych zaburzeń, m.in.: dyslipidemii, otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego krwi. Tylko przez wyeliminowanie niewłaściwych nawyków, możemy w dużym stopniu zminimalizować ryzyko zachorowania.

Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia został opracowany Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK), który ma na celu podniesienie wiedzy i świadomości pacjentów na temat chorób układu krążenia i zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim zmniejszenie o 20 proc. zachorowalności i umieralności Polaków z powodu chorób układu krążenia.

Program profilaktyki ChUK jest przeznaczony dla osób w wieku od 35 do 65 lat, nie mających cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii ani niektórych chorób układu krążenia (o możliwość wzięcia udziału można zapytać lekarza). Z programu mogą skorzystać osoby, które nie korzystały z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat.

Nadrzędnym celem programu jest obniżenie o ok. 20 proc. zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia osób objętych programem dzięki wczesnemu wykrywaniu i redukcji występowania i natężenia czynników ryzyka. Ważne są również: zwiększenie wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia (ChUK), wczesna identyfikacja osób z podwyższonym ryzykiem ChUK, a także promocja zdrowego stylu życia, czyli niepalenia, prawidłowego odżywiania się oraz aktywności fizycznej.

Program jest realizowany przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie poradnie podstawowej opieki zdrowotnej mają obowiązek realizacji programu.

Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania. Wystarczy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz lub pielęgniarka przeprowadzi z pacjentem wywiad i skieruje go na badania (pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz badania biochemiczne). Na ich podstawie lekarz dokona oceny ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz wskaże, w zależności od potrzeb, dalsze zalecenia: ponownego badania za 5 lat, edukacji zdrowotnej i ponownego badania za 5 lat, pozostawienia pacjenta pod kontrolą lekarza POZ poza programem lub skierowania na dalsze leczenie do specjalisty.

Żeby wziąć udział w programie, wystarczy zgłosić taki zamiar swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu lub pielęgniarce. Na wizytę należy zabrać ze sobą dokument tożsamości.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.