Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
TOP 100

Ranking miast z najlepszymi szpitalami. Kraków wyżej niż Dubaj!

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 16 października 2019 13:57

Ranking miast z najlepszymi szpitalami. Kraków wyżej niż Dubaj! - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Brytyjska firma Medbelle opracowała globalny ranking miast, w których opieka szpitalna stoi na najwyższym poziomie. Nie chodzi tu jednak tylko o jakość samych szpitali, ale o znacznie szerszy kontekst ich funkcjonowania w systemie i w lokalnej społeczności. Jaką metodologię zastosowano?

Brytyjscy badacze brali pod uwagę wszystkie szpitala w danej aglomeracji i uśredniali ich punktację. Nie skupiali się jednak wyłącznie na samych placówkach, choć ich infrastruktura i kadry były ważnym elementem zastosowanego algorytmu. Punktacja uwzględnia znacznie więcej różnych elementów całego „ekosystemu” ochrony zdrowia, w którym funkcjonują szpitale w danym mieście lub regionie.

Przykładowo – miasta mogące poszczycić się światowej klasy szpitalem, niekoniecznie znalazły się na najwyższych pozycjach, jeśli nie zapewniają łatwego dostępu do wysokiej jakości opieki wszystkim swoim mieszkańcom.

Oprócz „suchych” wskaźników, takich jak liczba lekarzy, pielęgniarek czy łóżek per capita, bardzo ważna była też jakość świadczonej opieki mierzona efektami leczenia (w tym częstością powikłań) i stopniem satysfakcji pacjentów.

Na ogólną punktację miały wpływ trzy grupy czynników:

  1. Infrastruktura: liczba łóżek szpitalnych na mieszkańca, liczba chirurgów, pielęgniarek i specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego na mieszkańca, pozycja lokalnych uczelni medycznych w światowych rankingach oraz miejsce samych szpitali w uznanych globalnych rankingach oceniających placówki lecznictwa zamkniętego
  2. Jakość opieki: satysfakcja pacjentów, częstość zdarzeń niepożądanych, skuteczność leczenia nowotworów.
  3. Dostępność: dostęp do leczenia w szpitalu, ceny podstawowych leków, wydatki na opiekę zdrowotną z własnej kieszeni pacjentów.

Na pierwszym miejscu znalazło się Tokio. Japońska stolica okazała się najlepsza w kategorii „Jakość opieki” i siódma w kategorii „Infrastruktura”. W zdobyciu najwyższej łącznej sumy punktów nie przeszkodziło dalekie, 69. miejsce w kategorii „Dostępność”.

Drugie miasto na podium do Boston. Stolica stanu Massachusetts okazała się bezkonkurencyjna pod względem (bardzo szeroko rozumianej) infrastruktury, do czego istotnie przyczyniła się najlepsza na świecie uczelnia medyczna Harvard Medical School.

Trzecie miejsce w rankingu zajął Londyn. Choć nie był leaderem w żadnej z kategorii, uplasował się na drugiej pozycji w kategorii „Infrastruktura” i na 20. w „Dostępność”.

Tuż za podium Paryż, choć warto wspomnieć, że francuska stolica wypadła najlepiej w kategorii „Dostępność”.

W całym rankingu TOP 100 znalazło się tylko jedno polskie miasto – Kraków. Miejsce wprawdzie trzecie od końca, ale pamiętajmy, że chodzi o sto najlepszych pod względem lecznictwa szpitalnego miast na świecie. Stolica Małopolski wyprzedziła Dubaj i czeską Pragę. Najmocniejszą stroną Krakowa okazały się dostępność (63. miejsce), niepokoić zaś może dość niska liczba punktów w podkategorii odzwierciedlającej zadowolenie pacjentów.

Szczegółowy opis kryteriów, źródeł danych, zastosowanego algorytmu oraz pełne (i możliwe do sortowania wg wybranych kolumn) wyniki rankingu znaleźć można tutaj.

Źródło: https://www.medbelle.com/best-hospital-cities-world

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także