Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Siódemka NIL: Potrzeba precyzyjnego określenia standardów teleporady

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 8 listopada 2023 09:18

Siódemka NIL: Potrzeba precyzyjnego określenia standardów teleporady - Obrazek nagłówka
Podczas sierpniowego spotkania prezes NRL Łukasz Jankowski przekazał nowej minister listę zadań do wdrożenia przez resort zdrowia, tzw. siódemkę NIL. Czy rzeczywiście postulaty samorządu lekarskiego są „powoli wdrażane” lub już zostały wdrożone, jak stwierdziła minister Sójka?

Większość punktów ze wspomnianej listy nie została spełniona. O tym, dlaczego nie wdrażając ich resort zdrowia popełnia błąd oraz jakie korzyści przyniosłaby pacjentom ich realizacja mówią członkowie Prezydium NRL, odnosząc się do poszczególnych postulatów.

7-ka NIL: Zniesienie bezprawnie wprowadzonych limitów na wystawianie recept przez lekarzy. Pilne ustalenie standardów teleporady uniemożliwiającej funkcjonowanie tzw. receptomatów.

W systemach zarządzanych przez Centrum e-Zdrowia limity na wystawianie recept, wprowadzone przez ówczesnego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, zostały zniesione w ramach tzw. białej listy placówek – oficjalnie jednak, jak zaznacza samorząd lekarski, lista nie jest powszechnie znana. Nie przedstawiono również strategii, czy tzw. mapy drogowej na całkowite zniesienie tych limitów.

W resorcie powstał zespół ekspertów reprezentujących wszystkie środowiska, w tym farmaceutów i lekarzy, którego zadaniem jest opracowanie nowych, przejrzystych i prostych zasad wystawiania i realizacji recept dla wszystkich interesariuszy systemu, zwłaszcza dla pacjentów. Kiedy te zasady powstaną i zostaną wdrożone – to również pozostaje pod znakiem zapytania. Samorząd lekarski nadal podkreśla, że odpowiedzialność m.in. za określanie poziomu refundacji – za proces, który powinien być zautomatyzowany, leży na lekarzach.

Dariusz Samborski, członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, zauważa, że to, co zostało przygotowane na potrzeby funkcjonowania teleporady w czasie pandemii nie jest już obecnie adekwatne, więc nie można stwierdzić, że posiadamy jasne wytyczne dotyczące tego typu świadczenia.

- Jako samorząd nie mamy nic przeciwko tej formie sprawowania opieki. Dostrzegamy jednak niedoprecyzowania i nieścisłości, których efektem mogą być działania niepożądane, nadużywanie – zarówno ze strony osób starających się o tę formę leczenia, czyli pacjentów, jak i podmiotów realizujących te umowy. Od ponad 2 lat, widząc te zagrożenia, apelujemy do Ministerstwa o uściślenie i doprecyzowanie zasad teleporad – powiedział przedstawiciel PNRL.

Samorząd lekarski wielokrotnie podkreślał, że niezasadne jest traktowanie teleporady jako metody pozwalającej na wystawianie recept z pominięciem standardów należytej staranności w opiece nad pacjentem. O wystawieniu recepty, po przeprowadzeniu badania w formie teleporady, powinny zawsze decydować względy medyczne, a nie wyłącznie oczekiwania poparte uiszczeniem opłaty za usługę. Mimo tego, tzw. receptomaty wciąż działają bez kontroli i ograniczeń.

Dariusz Samborski wskazuje, że potrzebne jest rzeczowe podejście, ze skupieniem na dobro pacjentów, a jasne wytyczne dadzą lekarzom możliwość prawidłowego funkcjonowania.

- Pierwszy postulat siódemki NIL, mówiący o całkowitym zniesieniu limitu na wystawiane recepty, doprecyzowaniu standardów teleporady, wyeliminuje nadużycia związane z funkcjonowaniem chociażby takich podmiotów jak receptomaty. Dodatkowo, mamy nadzieję na zautomatyzowanie refundacji na wystawiane leki na receptach. Mamy leczyć, nie uszczęśliwiać – komentuje reprezentant samorządu.

Źródło: NIL

Tematy

teleporada / NIL

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Mądrej głowie dość dwie słowie

19 lutego 2024
logo_NIL_kolor-2023
13 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.