Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Spadek rutynowych szczepień wśród milionów dzieci na świecie. Grożą nam kolejne pandemie?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 lipca 2021 14:04

Spadek rutynowych szczepień wśród milionów dzieci na świecie. Grożą nam kolejne pandemie? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Jak wynika z doniesień naukowo-medycznego czasopisma The Lancet, z powodu pandemii koronawirusa, co najmniej 17 milionów dzieci na całym świecie opuściło rutynowe szczepienia. To budzi niepokój ekspertów zdrowia publicznego.

„Rutynowe immunizacje stanęły w obliczu poważnych wyzwań w 2020 roku, a pandemia COVID-19 spowodowała globalne zakłócenia w historii szczepień” – informują naukowcy z University of Washington w Seattle, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia w Waszyngtonie (PAHO).


Eksperci przeanalizowali dane dotyczące szczepień z lat 1980-2019, aby oszacować, ile rutynowych immunizacji można byłoby spodziewać się w 2020 roku, gdyby pandemia koronawirusa nigdy nie miała miejsca i porównali swoje modele naukowe z rzeczywistymi danymi. W ten sposób odkryto, że od stycznia do grudnia 2020 roku około 30 milionów dzieci, które kwalifikowały się do otrzymania trzeciej dawki szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, oraz 27,2 milionów dzieci kwalifikujących się do otrzymania pierwszej dawki szczepionki przeciwko odrze, nie otrzymało tych dawek. Szacunki wskazują, że pojawiło się około 8,5 miliona więcej dzieci bez trzeciej dawki szczepionki DTP i około 8,9 miliona więcej dzieci bez szczepionki przeciwko odrze. Naukowcy napisali, że redukcja szczepień stanowiła blisko 8 proc. spadek dla trzeciej dawki DTP i pierwszej dawki szczepionki przeciwko odrze. Te zakłócenia w szczepieniach wpłynęły zarówno na kraje o wysokich, jak i niskich dochodach.


Badania sugerują, że spośród wszystkich regionów, Azja Południowa doświadczyła największego spadku szczepień: podanie trzeciej dawki DTP spadło o 58 proc., a pierwsza dawka szczepionki przeciwko odrze spadła o 43 proc. w kwietniu zeszłego roku. Od tego czasu nastąpiła poprawa, a szczepienia w Azji Południowej zbliżyły się do takiego poziomu, jakiego można było się spodziewać, gdyby nie pandemia.


W Stanach Zjednoczonych i innych regionach o wysokich dochodach szacuje się, że podanie trzeciej dawki szczepionki DTP spadło o 22 proc., a liczba podanych szczepionek przeciwko odrze zmniejszyła się o 20,5 proc. w kwietniu minionego roku. Wskaźniki poziomu wykonanych szczepień częściowo powróciły do normy. Niemniej wysiłki, by odbudować statystyki sprzed pandemii, muszą być wciąż podejmowane.


Najpoważniejsze zakłócenia w szczepieniach pojawiły się w kwietniu 2020 roku: globalna liczba podanych dawek spadła o 31,3 proc. dla trzeciej dawki DTP i o 30 proc. dla szczepienia przeciwko odrze. Kaja Abbas z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej oraz Vittal Mogasale z Międzynarodowego Instytutu Szczepień twierdzą, że te modelowe szacunki płynące z badań mają duże znaczenie dla krajowych programów szczepień w planowaniu i wdrażaniu szczepień uzupełniających. Ich zdaniem, nagląca potrzeba szczepień uzupełniających jest widoczna w przypadku większości zakaźnych chorób wieku dziecięcego.

W osobnych danych Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że 23 miliony dzieci opuściło w zeszłym roku podstawowe szczepienia. To o 3,7 miliona więcej niż w 2019 roku.
„Podczas gdy różne kraje czekaja na szczepionki przeciw COVID-19, to w kwestii innych szczepień można powiedzieć, że cofnęliśmy się, narażając dzieci na wyniszczające, ale możliwe do uniknięcia choroby, takie jak odra, polio lub zapalenie opon mózgowych” – konkluduje dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że zagrożenie wybuchem kolejnych epidemii, takich, jak odra, w obecnej sytuacji sprawia, że inwestowanie w szczepienia dzieci i dotarcie do każdego z nich jest pilniejsze niż kiedykolwiek. Wśród krajów, gdzie odsetek niezaszczepionych dzieci przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi znajdują się: Indie, Pakistan, Indonezja, Filipiny, Meksyk, Mozambik, Angola, Tanzania, Argentyna i Wenezuela. „Jeszcze przed pandemią pojawiły się niepokojące oznaki, że zaczynaliśmy tracić grunt pod nogami w walce o uodpornienie dzieci na choroby, którym można zapobiec” – komentuje Henrietta Fore, dyrektor wykonawcza UNICEF. Pandemia koronawirusa pogorszyła tę sytuację.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) także podniosło alarm, że dzieci w Stanach Zjednoczonych muszą nadrobić rutynowe szczepienia. Raport opublikowany przez CDC w czerwcu wykazał, że ilość zrealizowanych szczepień rutynowych znacznie spadła od marca do maja zeszłego.

Źródło: CNN

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także