Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Szpitale onkologiczne dostaną pieniądze na inwestycje w infrastrukturę. Finansowanie dotyczy projektów o wartości do 300 mln zł

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 3 lutego 2023 11:15

Szpitale onkologiczne dostaną pieniądze na inwestycje w infrastrukturę. Finansowanie dotyczy projektów o wartości do 300 mln zł - Obrazek nagłówka
fot. KPRM
Co najmniej 2,5 mld złotych z Funduszu Medycznego zostanie przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę szpitali onkologicznych. – Ogromne środki, które będą przeznaczone na onkologię przyniosą rewolucję w leczeniu nowotworów – zapowiedział podczas wizyty w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki. O finansowanie będą się mogły starać lecznice zapewniające kompleksową opiekę.

W ogłoszonym w piętek (3.02.) konkursie szpitale onkologiczne będą mogły się starać o sfinansowanie projektów inwestycyjnych o wartości od 50 do 300 mln zł. Lecznic kwalifikujących się do wnioskowania jest w Polsce około 40. Na finansowanie będzie mogło liczyć kilkanaście z nich.

– Mówimy o dużych przedsięwzięciach i konkursie, który jakościowo zmieni infrastrukturę szpitalnictwa onkologicznego. Możliwe, że zastosujemy podobną zasadę, jak w pediatrii, czyli jeżeli będą to dobre projekty, to zwiększymy pulę nakładów – informuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że walka z nowotworami nie sprowadza się tylko do diagnostyki i leczenia. Jej skuteczność jest warunkowana także nakładami, jakie trafiają na leczenie onkologiczne. Te z roku na rok systematycznie rosną.

– Za kilka lat 7 proc. PKB będzie przeznaczone na służbę zdrowia. Wiemy, że ogromne środki, które będą przeznaczone na onkologię przyniosą rewolucję w leczeniu nowotworów. To prawdziwy przełom, zarówno z perspektywy pacjenta, lekarza, ale i rodzin. Wdrażamy najnowsze procedury, będziemy dostosowywać wiele oddziałów, inwestować w nie. Będziemy też inwestować w nowe leki, a wszystko dlatego, że dobro pacjenta jest dla nas najważniejszym drogowskazem – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Pieniądze na realizację konkursu będą pochodziły z prezydenckiego Funduszu Medycznego, podkreśliła Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP.

– Fundusz powstał właśnie po to, żeby finansować diagnostykę, wykrywanie i leczenie z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i najlepszego sprzętu. Mam nadzieję, że będzie mógł finansować kolejne bardzo ważne z punktu widzenia polskich pacjentów działania – zaznaczała.

– To najważniejszy dzień w moim zawodowym życiu. Jestem przekonany, że nie tylko w moim, ale i moich kolegów. Marzyliśmy o czymś takim i jesteśmy przygotowani do tego, żeby te możliwości przeistoczyć z pożytkiem dla naszych pacjentów, ale i dla poprawy leczenia onkologicznego w Polsce. Jesteśmy gotowi wykorzystać środki inwestycyjne na rozbudowę naszego szpitala i posadowienie w nowym budynku klinicznym centrów kompetencji, które będą kompleksowo służyły pacjentom chorym na raka piersi, płuca, jelita grubego czy nowotwory ginekologiczne i urologiczne. Potrzeby dla onkologii są ogromne, ale najważniejsza jest integracja środowiska – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Rewolucję w prowadzeniu pacjentów onkologicznych ma przynieść Krajowa Sieć Onkologiczna. Trwają prace parlamentarne nad projektem ustawy, który rozwiązania przetestowane w pilotażu przeniesie na normy systemowe.

– Jest już po głosowaniu w Sejmie, teraz czeka na rozpatrzenie w Senacie. Mam nadzieję, że ścieżka legislacyjna bardzo szybko się skończy i będziemy mogli przystąpić do wdrażania rozwiązań, które są bardzo oczekiwane przez pacjentów. KSO zmieni organizację leczenia onkologicznego w Polsce, definiując ośrodki referencyjne, wprowadzając instytucję koordynatora i kładąc ogromny nacisk na mierzenie jakości leczenia – zapowiedział minister Adam Niedzielski.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.