Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Koronawirus 2019-nCoV

WHO nie zaleca ewakuacji obcokrajowców z Chin

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 28 stycznia 2020 14:58

WHO nie zaleca ewakuacji obcokrajowców z Chin - Obrazek nagłówka
Fot. iStock by Getty Images
– Jestem pewny zwycięstwa w walce z tym „diabelskim” wirusem – powiedział dziś prezydent Chin Xi Jinping (习近平) podczas spotkania z szefem Światowej Organizacji Zdrowia dr. Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem. Tymczasem liczba chorych przekroczyła 4500.

Dyrektor generalny WHO i prezydent Chin omawiali sposoby zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa oraz możliwe alternatywy dla ewakuacji cudzoziemców.

Po zakończeniu spotkania WHO poinformowała, że Chiny zgodziły się na przyjęcie zespołu międzynarodowych ekspertów „tak szybko, jak to możliwe”. Zagraniczni naukowcu mają pomóc w zrozumieniu specyfiki nowego wirusa i w kierowaniu działaniami hamującymi rozprzestrzenienie się zagrożenia. Sam Ghebreyesus powiedział dziennikarzom agencji Xinhua, że spotkanie przekonało go, iż Chiny są w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa 2019-nCoV, a także, że WHO nie zaleca ewakuacji obcokrajowców z regionów dotkniętych epidemią.

- Chiny wzmacniają współpracę międzynarodową i z zadowoleniem przyjmują udział WHO w walce z wirusem. Wierzymy, że WHO i globalna społeczność dokonają spokojnej, obiektywnej i racjonalnej oceny sytuacji. Chiny są pewne zwycięstwa w walce z wirusem – powiedział Xi Jinping.


  • Do poniedziałku WHO podawała, że tylko w jednym z 45 potwierdzonych przypadków poza Chinami zachorowała osoba, która nie była w Państwie Środka (doszło do tego w Wietnamie).
  • Jednak we wtorek władze w Tokio poiinformowały, że analogiczny przypadek wystąpił w Japonii – zachorował kierowca, który niedawno woził autokarem grupę turystów z Wuhan.
  • Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów potwierdzono zakażenie wirusem 2019-nCoV u 33-latka z Bawarii, który nie wyjeżdżał z kraju, ale zetknął się z obywatelką Chin na służbowym szkoleniu w Niemczech. Kolejna trójka niemieckich chorych, to osoby, które miały z nim kontakt.
  • Najwięcej chorych – poza Chinami – zgłosiła do tej pory Tajlandia (14). Tylko w tym miesiącu kraj ten odwiedziło ok. 22 tys. turystów z Wuhan.
  • Wszystkie dotychczasowe zgony (106) miały miejsce w Państwie Środka. Jednak to może się, niestety, szybko zmienić – stan czwartego chorego we Francji (jest nim turysta z Chin) jest opisywany jako bardzo ciężki.
  • Mieszkańcy wielu wiosek i małych miast na chińskiej prowincji budują nielegalnie prowizoryczne mury i stawiają blokady drogowe, aby uniemożliwić lub utrudnić przedostanie się osób zakażonych do swoich społeczności.

Źródło: WHO / Reuters / Xinhua

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także