Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

WHO: W Europie spożywa się więcej alkoholu, niż gdziekolwiek indziej na świecie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 września 2019 13:46

WHO: W Europie spożywa się więcej alkoholu, niż gdziekolwiek indziej na świecie  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Pomimo, podpisanego przez wszystkie państwa europejskie planu działania na rzecz ograniczenia szkodliwego spożywania alkoholu na lata 2012 – 2020, wskaźnik spożycia alkoholu niestety nie maleje. WHO przedstawia niepokojące dane.

Raport Światowej Organizacji Zdrowia bazuje na danych zebranych w latach 2010 – 2016. Według nich ponad 290 000 osób rocznie umiera z powodu skutków związanych ze spożywaniem alkoholu.

Statystycznie to dorośli (od 15 roku życia i starsi) w krajach UE, a także Norwegii oraz Szwajcarii spożywają równowartość ponad 2 butelek wina na tydzień. Po korekcie statystyk, czyli usunięciu z danych abstynentów oraz byłych alkoholików okazuje się, że dorośli piją więcej niż 3 butelki wina tygodniowo. Wyniki WHO są zatrważające, a tak wysoki poziom konsumpcji powoduje w przyszłości poważne problemy zdrowotne.

Rzadziej, nie oznacza lepiej

Problemem obok permanentnego spożywania alkoholu są również bardzo intensywne epizody alkoholowe. Ankietowani zgłaszają (30,4 % populacji), że jednorazowo spożywali ponad 60 g czystego alkoholu w czasie ostatniego miesiąca, to więcej niż pięć porcji napoju alkoholowego za jednym razem. Intensywne epizody alkoholowe są popularne w szczególności wśród mężczyzn (47,4%), u kobiet to zaledwie 14,4% . Tendencja jest najczęściej zauważana w krajach bałtyckich, Czechach oraz w Luksemburgu.

- Osoby decyzyjne w państwie muszą wdrożyć strategie, o których wiemy, że są skuteczne, takie jak: podwyżki cen, ograniczenie dostępności i zakaz reklamy. Ponieważ 800 osób umiera każdego dnia w niektórych częściach regionu z powodu szkód spowodowanych alkoholem, dlatego musimy zrobić więcej, aby kontynuować walkę – mówi dr Zsuzsanna Jakab, dyrektor regionalny WHO na Europę.

Prawie 76,4 % zgonów w regionie krajów UE+ związanych z alkoholem powoduje m.in. raka, marskość wątroby czy choroby sercowo-naczyniowe. Z kolei, 18,3% stanowią zgony związane z urazami alkoholowymi, t.j. wypadki drogowe, samobójstwa lub zabójstwa. Przeważnie 1 na 4 zgony dotyka ludzi młodych, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby im zawczasu zapobiegać.

Pomimo ogólnego spadku liczby zgonów, to wciąż alkohol jest odpowiedzialny za 5,5% wszystkich zgonów w całej populacji UE+. W 2016 roku z powodu chorób alkoholowych zmarło 291 100 osób.

Perspektywa na przyszłość

Raport WHO apeluje do wszystkich krajów Europy o poprawę stosunków politycznych i w oparciu o wytyczne planu działania na rzecz ograniczenia szkodliwego spożywania alkoholu na lata 2012–2020, przyśpieszenie działań zapobiegających narastającemu zjawisku. Niepokój wzmaga, także słaba polityka marketingowa oraz świadomościowa, która prowadzona przez państwa powinna przestrzegać obywateli o skutkach nadmiernego spożywania alkoholu.

Źródło: WHO

Podobne artykuły

iStock-1218887282
5 lipca 2024
Sutkowski-WnJaw-2
21 maja 2024
alkohol
29 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.