Od Nowej Zelandii po Japonię: status pandemii

Medexpress

Opublikowano 14 lipca 2022, 12:57

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 14 lipca 2022, 12:57

Kolejny wzrost liczby przypadków zakażeń, głównie wariantami BA.4/5 Omicron, to duże wyzwanie dla władz, które zmagają się z ekonomicznymi skutkami wcześniejszych fal pandemii. Rząd Nowej Zelandii ogłosił dostęp do bezpłatnych maseczek i szybkiego testowania antygenowego, próbując w ten sposób odciążyć system opieki zdrowotnej kraju, który w okresie zimowym ma do czynienia z napływem pacjentów z COVID-19 i grypą. Nowa Zelandia, której populacja wynosi 5,1 miliona, ma obecnie prawie 69 000 zarażonych wirusem. Spośród nich 765 przypadków znajduje się w szpitalu, co spowodowało wydłużenie czasu oczekiwania i anulowanie operacji.


W Japonii liczba nowych przypadków COVID-19 wzrosła do poziomów niespotykanych od początku tego roku. Rząd wezwał ludzi do szczególnej ostrożności przed nadchodzącym długim weekendem i zbliżającymi się wakacjami letnimi. Japonia zgłosiła prawie 95 000 przypadków w minioną środę, a liczba nowo zarażonych pacjentów wzrosła prawie trzykrotnie w porównaniu z ostatnim tygodniem.
„Liczba nowych przypadków rośnie w każdej prefekturze w Japonii i szybko się rozprzestrzenia” – powiedział minister zdrowia Shigeyuki Goto. Tokio podniosło swój poziom alarmowy do najwyższego. „Jutro odbędzie się spotkanie grupy zadaniowej, aby zdecydować o obostrzeniach, które należy wprowadzić tego lata, biorąc pod uwagę opinie ekspertów” – poinformował gubernator Yuriko Koike.


Z kolei w Korei Południowej do wczoraj liczba dziennych przypadków zakażeń potroiła się w ciągu tygodnia do ponad 39 000. Urzędnicy spodziewają się, że liczba nowych dziennych przypadków w osiągnie 200 000 od około połowy sierpnia do końca września i dlatego decydują się wprowadzić dodatkowe dawki szczepionek przypominających.


Australia ostrzega, że może zostać dotknięta najgorszą falą COVID-19 w ciągu najbliższych kilku tygodni, napędzaną wariantami BA.4/5 Omicron. Władze powiedziały, że można się spodziewać „milionów” nowych infekcji, ale wykluczyły wprowadzenie surowych obostrzeń. Australijski minister zdrowia, Mark Butler, twierdzi, że „nie jesteśmy już w epoce blokad i ograniczeń” i jednocześnie zachęcił do korzystania z pracy z domu. Liczba przyjęć do szpitali w Australii już zbliża się do poziomów obserwowanych podczas ostatniej poważnej fali koronawirusa na początku tego roku.


Jak sytuacja epidemiologiczna wygląda w innych państwach? W Tajlandii spada liczba przypadków zakażeń, a w Indonezji wzrosła, osiągając najwyższy wskaźnik od marca. Liczba nowych infekcji i hospitalizacji na Filipinach pozostaje niska, ale rząd ostrzega, że może wzrosnąć co najmniej 20-krotnie do końca miesiąca. Chiny kontynentalne zgłosiły w lipcu średnio ponad 300 miejscowych zakażeń COVID-19 dziennie, a w czerwcu było ich około 70. Mimo wzrostu, restrykcyjna polityka Pekinu „COVID-zero”) zapobiega przeciążeniu szpitali.

Źródło: Reuters

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Australia / OMICRON / Japonia / COVID-19 / Nowa Zelandia / pandemia koronawirusa
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28