Pacjenci będą mogli wybrać, czy chcą dopłacić do droższej soczewki czy endoprotezy

Alicja Dusza

Opublikowano 22 kwietnia 2016, 08:33

ThinkstockPhotos-497905514 Fot. Thinkstock/Getty Images
Alicja Dusza

Opublikowano 22 kwietnia 2016, 08:33

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED z entuzjazmem przyjęła zapowiedź Ministerstwa Zdrowia dotyczącą umożliwienia pacjentom dokonywania dopłat w sytuacji, gdy podczas korzystania ze świadczeń finansowanych przez NFZ będą chcieli mieć dostęp do innowacyjnego wyrobu medycznego, nieobjętego publicznym finansowaniem.

Obecny system ochrony zdrowia funkcjonuje tak, że pacjent musi skorzystać ze standardu oferowanego przez NFZ lub w 100 proc. pokryć koszt leczenia prywatnego. Przez to pacjenci nie mogą skorzystać z najnowocześniejszego leczenia. Sytuację najlepiej obrazuje leczenie zaćmy: dzisiaj pacjent, w ramach standardu oferowanego przez NFZ, podczas operacji może mieć wszczepioną standardową soczewkę, która nie koryguje np. krótkowzroczności czy astygmatyzmu. Chory, który cierpi na powyższe przypadłości nie może, w ramach operacji finansowanej przez NFZ, dopłacić do soczewki wyższej jakości. Jeśli chce to zrobić, musi pokryć w całości wszystkie koszty zabiegu: ponadstandardowej soczewki oraz operacji. Pacjentowi nie daje się zatem możliwości wyboru. Nie może otrzymać świadczenia zdrowotnego w ramach NFZ i dopłacić np. za wykorzystanie nowocześniejszego wyrobu niż ten, którego koszt sfinansowałby normalnie NFZ.
Z zapowiedzi płynących z Ministerstwa Zdrowia, powyższa sytuacja ma się wkrótce zmienić. Ministerstwo rozpoczyna bowiem prace nad projektem ustawy o wyrobach medycznych, która wprowadzi w stosunku do wyrobów medycznych zasadę analogiczną do finansowania leków. Państwo wyznaczy limit, do którego będzie finansować dany wyrób w ramach procedury, a pacjent będzie miał możliwość skorzystania ze świadczenia w wyznaczonym standardzie lub dopłaty do procedury, jeśli będzie chciał skorzystać z nowocześniejszego wyrobu medycznego. - Nie można przecież zabronić ludziom dbania o zachowanie, czy też odzyskanie zdrowia oraz troski o maksymalny komfort życia po chorobie, co przejawia się właśnie w chęci bycia leczonym najnowocześniejszymi technologiami i przy użyciu najnowszego sprzętu. Zapowiadana zmiana to również korzyści dla szpitali, które będę mogły zaoferować lepszy standard leczenia oraz dla lekarzy, którzy będą mieli możliwość leczenia przy użyciu najnowocześniejszych technologii – mówi Janusz Szafraniec, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

Źródło: Polmed

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Polmed / Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed / wyroby medyczne / Ministerstwo Zdrowia / mz
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30