Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

4 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 marca 2021 12:51

4 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV - Obrazek nagłówka
Rak szyjki macicy to drugi pod względem częstości występowania nowotwór złośliwy u kobiet na świecie. Obecnie uważa się, że wszystkie przypadki tego nowotworu są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV.

Na raka szyjki macicy każdego roku umiera na świecie 230 tys. kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na 470 tys. Ponad 80% wszystkich zachorowań występuje w krajach rozwijających się. W Polsce odnotowuje się ok. 3000 zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, aż 50% pacjentek umiera.

Waga problemu jest na tyle duża, iż dyskusja nt. wprowadzenia rozwiązań zmniejszających umieralność kobiet z powodu raka szyjki macicy i innych HPV-zależnych chorób jest w pełni uzasadniona.

Opublikowany na początku lutego br. EU Cancer Plan zakłada eliminację zachorowań na raka szyjki macicy poprzez szczepienia ochronne. Celem ww. planu jest zaszczepienie przeciw HPV co najmniej 90% populacji dziewcząt oraz znaczne zwiększenie liczby szczepień wśród chłopców do 2030 r.

Szczepionka jest przełomem współczesnej medycyny, dzięki której możemy zredukować ryzyko pojawienia się nowotworów spowodowanych wirusem HPV. Kluczowa jest również edukacja na temat HPV. Obok szczepień ochronnych, cykliczne badania mogą znacząco zmniejszyć liczbę zachorowań na RSzM.

Uchwała Rady Ministrów z dn. 4 lutego 2020 r. o Narodowej Strategii Onkologicznej postuluje wdrożenie szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek od 2021 r., a następnie dla chłopców.

Aby ww. szczepienie przyniosło odpowiedni efekt zdrowotny powinno być poprzedzone edukacją wśród pacjentów. Obecnie toczy się dyskusja, jak powinny być finansowane szczepienia przeciw HPV, aby przyniosły jak najlepsze efekty zdrowotne oraz aby osiągnąć wyznaczony w NSO cel zaszczepienia 60% populacji docelowej do 2028 r.

Zdaniem prof. Teresy Jackowskiej szczepienie powinno być realizowane w ramach narodowych programów w samorządach oraz szczepionka powinna być dostępna w poradniach, a nie w aptekach. Wiele samorządów w Polsce organizuje programy bezpłatnych szczepień przeciw HPV.

Zgodnie z założeniami ww. uchwały w tym roku rozpoczną się programy edukacyjne i kampanie społeczne na temat korzyści zdrowotnych wynikających ze szczepień przeciwko HPV. W 2021 r. rozpocznie się również proces szczepień dziewcząt w wieku dojrzewania, a od 2026 r. planowany jest rozpoczęcie szczepień chłopców w wieku dojrzewania.

Zobacz także