Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Zanieczyszczone powietrze to nie tylko smog

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 listopada 2018 10:11

Zanieczyszczone powietrze to nie tylko smog - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Słysząc o przekroczonych normach zanieczyszczenia powietrza zakładamy zwykle, że we wnętrzu naszych mieszkań problemu nie ma. Nic bardziej mylnego.

Powietrze w pomieszczeniach może być od 2 do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Biorąc pod uwagę, że średnio przeznaczamy na sen około 7-8 godzin warto przyjrzeć się bliżej zanieczyszczeniom, które znajdują się wokół nas i które mogą negatywnie wpływać na sen. Groźne cząsteczki PM2,5 znajdujące się w smogu są obecne także w naszych domach.

Jeśli któryś z domowników jest palaczem, to w pomieszczeniach unoszą się również pozostałości dymu tytoniowego. Jednak nie tylko papierosy są źródłem niebezpiecznych substancji. Mogą się one uwalniać podczas codziennych czynności np. smażenia czy palenia świec. Groźne są szkodliwe gazy i związki lotne. Wszelkie farby czy kleje używane podczas remontów mogą powodować objawy, które będą zakłócały spokojny sen. Bóle głowy, problemy z oddychaniem to tylko jedne z nich.

Kolejny częsty problem, który wpływa na jakość powietrza wewnątrz, to domowa pleśń. Mikotoksyny produkowane przez pleśń powodują ogólne zmęczenie, bóle żołądka i głowy, katar albo zapalenie zatok. Częste wietrzenie mieszkań chroni nas skutecznie przed wilgocią czy zanieczyszczeniami chemicznym i choć coraz częściej wiąże się to z wpuszczaniem do domu „smogu” i alergenów nie oznacza, że mamy rezygnować z wietrzenia. Wówczas warto rozsądnie wybierać jego pory – unikając otwierania okien w czasie największego ruchu komunikacyjnego, smogu lub też pylenia roślin.

Zanieczyszczenia powietrza to nie tylko niebezpieczne pyły, ale także mnóstwo alergenów, które wywołują alergię wziewną, powodując u alergików wiele męczących objawów, które są uciążliwe szczególnie nocą. Pyłki drzew i traw pojawiają się wiosną, lecz alergeny takie jak kurz, sierść, pleśń czy roztocza są obecne w naszych domach przez cały rok. Mamy z nimi styczność każdego dnia, nawet jeśli bardzo dbamy o czystość naszych wnętrz. Alergeny wywołują takie objawy jak kichanie, wyciek z nosa, łzawienie i swędzenie oczu. Mogą wywołać też objawy astmy – skurczenie oskrzeli, świszczący oddech i duszność. Wszystkie powyższe objawy mogą sprawić, że spokojne przespanie całej nocy będzie dla alergika prawdziwym wyzwaniem. Najważniejsze w tej sytuacji będzie złagodzenie objawów poprzez ograniczenie występowania alergenów w pomieszczeniach.

– Najlepszym sposobem radzenia sobie z zanieczyszczeniami powietrza w mieszkaniu jest filtrowanie ich za pomocą oczyszczaczy z odpowiednimi filtrami. Najskuteczniejsze sprzęty pozwalają eliminować nawet 99% zanieczyszczeń o wielkości 0,02 mikrona; w tym cząsteczki PM2,5, kurz, roztocza, pyłki, pleśń czy sierść zwierząt, dzięki czemu mogą łagodzić objawy alergii poprzez ograniczenie czynnika uczulającego. Oczyszczacze powietrza mogą filtrować także bakterie, wirusy oraz lotne związki organiczne np. formaldehyd – tłumaczy dr Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Warto także zwrócić uwagę na odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu, a szczególnie w sypialni. Optymalna wilgotność względna to 40-60%. Zbyt suche powietrze może powodować wysuszanie błony śluzowej nosa, oczu i gardła, a także prowadzić do infekcji górnych dróg oddechowych. Natomiast zbyt wilgotne powietrze sprzyja rozwijaniu się pleśni, bakterii i grzybów, przez które mogą pojawić się reakcje alergiczne.

Źródło: inf. pras.

Podobne artykuły

Stop Sign
21 grudnia 2023
iStock-1098018152
8 sierpnia 2023
iStock-1309875407
22 lutego 2023
dr-n-med-Piotr-Dabrowiecki-001-copy
15 grudnia 2022
iStock-941800396

Smog gorszy niż pandemia

25 listopada 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także