Pierwsze w Polsce stacjonarne hospicjum wiejskie

Medexpress

Opublikowano 05 maja 2022, 12:02

Medexpress

Opublikowano 05 maja 2022, 12:02

Hospicjum domowe prowadzone przez Fundację Proroka Eliasza działające na terenie kilku gmin wiejskich województwa podlaskiego obejmuje obecnie opieką paliatywną niemal 60 pacjentów. Od 2011 roku lekarki, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholog, opiekunki i dietetyczka z fundacji pomogli już ponad 600 osobom i ich rodzinom. Docierają do swoich podopiecznych mieszkających często w miejscach bardzo odległych od placówek medycznych.


- Staramy się nie tylko walczyć z bólem czy dusznością, ale też zadbać o psychiczny dobrostan umierającego. Żeby nie czuł się upokorzony swoją bezradnością i zdaniem na opiekę innych - tłumaczy doktor Grabowski, prezes fundacji.


W Makowce pod Narwią, w budowanym od 2019 roku obiekcie stacjonarnym ma stanąć 36 łóżek dla najciężej chorych, którym rodziny nie są już w stanie pomóc. Na piętrze budynku będzie część administracyjna, a na parterze, z dostępem do ogrodu, pokoje dla chorych, sale pozwalające na zjedzenie obiadu z rodziną czy przyjaciółmi, pomieszczenie umożliwiające przygotowanie tych wspólnych posiłków. Projekt przewiduje także pokój z przyrządami do rehabilitacji, sale terapeutyczne do wspólnych spotkań czy ekumeniczną kaplicę. Znajdzie się tu także wypożyczalnia sprzętu takiego jak łóżka specjalistyczne, urządzenia pomagające w poruszaniu się czy rehabilitacji, koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe. Będą się tu także odbywać warsztaty i szkolenia uczące dorosłych, dzieci i młodzież, a także profesjonalistów, czym jest opieka paliatywna.


Budowa od początku oparta jest na hojności darczyńców. To zarówno osoby prywatne, lokalne firmy jak i inne fundacje specjalizujące się w działaniach. Fundacja Biedronki w 2020 roku wsparła budowę wiejskiego hospicjum kwotą 7,6 mln zł. Choć koszt projektu jest niebagatelny (kalkulacja zakładała 17 mln zł, a inflacja skutkuje galopującym wzrostem cen każdego z elementów budowy), to dzięki wspaniałym ludzkim gestom jest szansa na przyjęcie pacjentów do pierwszego skrzydła w lipcu 2022 roku.


- Potrzebujemy jeszcze 1,5 mln zł, żeby w pełni dokończyć budowę ośrodka stacjonarnego. Musimy również zebrać pieniądze na pierwsze miesiące funkcjonowania hospicjum, zanim otrzymamy dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. – mówi prezes fundacji.
Jak co roku Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza zwraca się do ludzi dobrego serca o przekazanie 1% podatku, który pomoże zapewnić opiekę najbardziej potrzebującym mieszkańcom wsi na ostatnim etapie ich życia.


Więcej informacji na temat Hospicjum Proroka Eliasza i możliwości wsparcia jego budowy znajduje się na stronie TUTAJ

Źródło: Informacja prasowa

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

hospicjum / Fundacja Proroka Eliasza / opieka paliatywna
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30