POLMED o przetargach centralnych

Medexpress

Opublikowano 23 lipca 2018, 12:32

Fot. Thinkstock / Getty Images
Medexpress

Opublikowano 23 lipca 2018, 12:32

Stanowisko Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, dotyczące przyjętej przez Sejm ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, to kolejny głos dotyczący przetargów centralnych.
Izba POLMED z uwagą, ale również z niepokojem przygląda się pracom nad wprowadzeniem przepisów dotyczących zbiorowych zakupów wyrobów medycznych. Zdaniem POLMED-u wprowadzanie tak istotnych dla systemu regulacji wymaga pogłębionej debaty i analizy. Izba wskazuje, że niezbędne jest określenie kwestii technicznych i logistycznych – zwłaszcza kryteriów przetargowych. To na jakich zasadach będą się one odbywać, będzie miało bezpośredni wpływ na funkcjonowanie systemu i dostęp pacjentów do leczenia.
Izba zwraca uwagę, że branża nie miała żadnej możliwości odniesienia się do dodatkowych zapisów i nakreślenia związanego z nimi ryzyka. - W naszej opinii otwarty charakter zapisów może negatywnie wpłynąć na dostęp pacjentów do leczenia, a także ograniczyć konkurencyjność przedsiębiorców. Jako branża jesteśmy otwarci na współpracę z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie rozwiązań sprzyjających procesom zakupowym w ochronie zdrowia – mówi Robert Rusak, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.
Wprowadzenie przetargów publicznych w zaproponowanej w ustawie formie zdaniem POLMED-u niesie:
- ryzyko ekonomiczne – przetargi centralne mogą zmniejszyć konkurencyjność rynku, a co za tym idzie - znacząco utrudnić dostęp do niego mniejszym przedsiębiorcom, w tym polskim firmom.
- ryzyko logistyczne – polegające na utrudnieniu dostaw i zaopatrzenia w sprzęt medyczny świadczeniodawców oraz przede wszystkim pacjentów.
- ryzyko ograniczenia transferu innowacji – wprowadzenie mechanizmu przetargu centralnego, w sposób dowolny (tj. bez szczegółowego określenia dopuszczalnego zakresu stosowania przetargów oraz ich zasad) może spowodować, że branża zamknie się w pewien sposób na innowację.
- ryzyko nieuwzględnienia indywidualnych preferencji operatorów – ich profil wyszkolenia czy stosowane dotychczas metody terapeutyczne nie będą uwzględniane w postępowaniu przetargowym.
Źródło: POLMED
Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Polmed / wyroby medyczne / zakupy grupowe
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31