Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Produkcja leku zakończona. Co mają zrobić pacjenci?

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 19 stycznia 2024 08:24

Produkcja leku zakończona. Co mają zrobić pacjenci? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Chodzi o krople stosowane m.in. przy polipach oraz związanych z nimi objawów zmniejszenia drożności nosa. Produkcję tego specyfiku zakończono najprawdopodobniej w maju 2023 r.

  • Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga dotycząca braku w aptekach leku Flutide Nasal (dawniej Flixonase Nasule)
  • Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura RPO Piotr Mierzejewski występuje w tej sprawie do dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia Łukasza Szmulskiego

Według wnioskodawcy produkcję tego specyfiku zakończono najprawdopodobniej w maju 2023 r. Wskazuje, że od jesieni ub.r. praktycznie nie ma możliwości kupna tego produktu leczniczego na polskim rynku. 

Dla części pacjentów na rynku jest zamiennik, ale jedna jego dawka kosztuje ponad 5 tys. zł. Niewiele osób będzie zatem stać na ten lek.

Wnioskodawca jest zaniepokojony faktem, że za kilka miesięcy dla dziesiątek tysięcy pacjentów niezbędna będzie operacja nosa, zatok przynosowych i komórek sitowych w trybie pilnym. Leki w aerozolu dostępne na rynku nie pomagają chorym z powiększającymi się naroślami w zatokach.

Piotr Mierzejewski prosi dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ o stanowisko w tej sprawie.

Źródło: RPO

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.