Prof. Jarosław Sławek: wkrótce Strategia dla neurologii

Medexpress

Opublikowano 11 lutego 2020, 09:27

Fot. Tomasz Kobosz
Medexpress

Opublikowano 11 lutego 2020, 09:27

Publikujemy komentarz prof. Jarosława Sławka, prezesa ZG Polskiego Towarzystwa Neurologicznego dotyczący debaty Medexpressu „Innowacyjność jako odpowiedź na wyzwania starzejącego się społeczeństwa”

„Bardzo mnie cieszy jako Prezesa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego debata zatytułowana „Innowacyjność jako odpowiedź na wyzwania starzejącego się społeczeństwa”.
Ten problem - przybywającej liczby seniorów dotyczyć będzie nas wszystkich, a prawdziwa fala zmian demograficznych dopiero przed nami. Już teraz średnia wieku chorych z udarem mózgu czy otępieniem, chorobą Parkinsona, Alzheimera i innymi neurologicznymi „pochodnymi” tych chorób jak przewlekła niepełnosprawność, padaczka czy depresja wzrosła i 90-latkowie są stałym „obrazem” na oddziałach i w poradniach neurologicznych. Nowe technologie mogą pomóc sprostać wyzwaniom opieki domowej (roboty - badane chociażby w Klinice Neurologii w Lublinie w obsłudze chorych z chorobą Alzheimera) czy monitorowania ich stanu zdrowia (telemedycyna), ale nawet one wymagają wyspecjalizowanej kadry do „obsługi”. Dzisiaj widzimy jednak kryzys kadrowy- pielęgniarski, lekarski, opuszczanie przez świeżo upieczonych specjalistów tuż po rezydenturze systemu państwowej opieki zdrowotnej. Widzimy też wadliwie działający system pomiędzy niemocą (brak przyznanych kompetencji np. diagnostycznych) poradni lekarza rodzinnego, ambulatoryjną opieką specjalistyczną w regresji z przesuwaniem się coraz bardziej do sektora prywatnego i przeładowaniem SOR-ów, które mają te dziury załatać.
Szkoda, że do debaty nie zaproszono neurologów, geriatrów, psychiatrów, psychologów bo tylko wspólnie możemy sprostać wyzwaniom. Tylko lekarze na co dzień konfrontujący się z problemami zdrowotnymi ludzi starszych mogą podpowiedzieć inżynierom, menedżerom, gdzie należy położyć nacisk, jakie kierunki wsparcia technologicznego rozwijać.
Taka debata w szerszym gronie, z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia nt. medycznych wyzwań opieki nad seniorami w perspektywie krótko i długoterminowej jest absolutnie konieczna już dziś.
Zwiększanie łóżek opieki długoterminowej, co zapowiada w swojej strategii zdrowotnej Rząd, to zdecydowanie za mało... i za prosto.
Polskie Towarzystwo Neurologiczne przygotowuje Strategię dla neurologii (na wzór Strategii dla onkologii), gotowe są zarysy Brain Plan wypracowanego przez Polską Radę Mózgu. Rząd norweski, dostrzegając te problemy w reakcji na Norweski Brain Plan wyznaczył 2 przedstawicieli MZ do współpracy i przyznał subwencję w wysokości 1 mln koron jako wyraz wsparcia tych działań.
Polskie Towarzystwo Neurologiczne deklaruje pełną gotowość dialogu.

prof. Jarosław Sławek
prezes ZG Polskiego Towarzystwa Neurologicznego”

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

innowacyjność / Jarosław Sławek / Neurologia / starzejące się społeczeństwo
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30