RPO zwraca się do ministra zdrowia w sprawie sytuacji pandemicznej

Medexpress

Opublikowano 22 lipca 2022, 09:11

FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA
Medexpress

Opublikowano 22 lipca 2022, 09:11

Marcin Wiącek wystąpił do ministra zdrowia z wnioskiem o odniesienie się do sytuacji epidemicznej i informację o planach resortu w piśmie datowanym na 21 lipca, choć tego samego dnia rano minister podczas konferencji prasowej wypowiedział się w sprawie własnej oceny letniej fali COVID-19. Być może RPO uznał – podobnie jak znacząca część komentujących ekspertów – tę informację za niepełną i niewystarczającą, bo zagadnienia, jakie Rzecznik stawia do rozważenia, wykraczają poza to, co usłyszeli dziennikarze od Adama Niedzielskiego.

Minister mówił na przykład, że resort zdrowia monitoruje sytuację w dwunastu krajach europejskich, wśród których wymienił Niemcy. RPO zwraca uwagę, że tam, wobec wzrostu zachorowań sytuacja jest coraz trudniejsza. - Dochodzi do zdarzeń, w których w placówkach medycznych zaczyna brakować personelu, czy są odraczane planowe zabiegi. Tworzy to zauważalne problemy dla szpitali, którym coraz trudniej zagwarantować pacjentom właściwą opiekę. Wzrost infekcji dotknął wszystkie grupy wiekowe, zwłaszcza osoby starsze, dzieci i młodzież. Znacznie zwiększyła się też liczba ognisk zakażeń w domach opieki dla seniorów – podkreśla w swoim wystąpieniu.

Rzecznik zwraca uwagę, że sam fakt, iż w większości krajów UE, gdzie nie zaprzestano szerokiego testowania, występują masowe zakażenia, które w dodatku szybko narastają, może powodować w społeczeństwie poczucie zagrożenia. - O kolejnej fali COVID-19 w Polsce mogą świadczyć choćby doniesienia o bardzo wyraźnym wzroście stężeń wirusa w ściekach w Poznaniu – oznacza to, że chorych jest coraz więcej. Poziomy stężeń są podobne do tych z końca grudnia 2021 r. Skala zakażeń jest porównywalna z tym co notowano w tamtym czasie tj. powyżej 10000 przypadków dziennie – przypomina Marcin Wiącek.

W tej sytuacji niezmiernie istotne byłoby poznanie, a w uzasadnionych przypadkach upowszechnienie wśród szerokiej opinii publicznej, stanowiska Ministerstwa Zdrowia w następujących kwestiach:

- postrzegania zachorowań na COVID-19 jako ważnego problemu oraz wpływu na politykę zdrowotną państwa,

- metody monitorowania skali infekcji na COVID-19 – z uwagi, że zrezygnowano z szerokiego testowania w kierunku COVID-19 to skala zakażeń na COVID-19 może budzić wątpliwości i pozostać niewiadoma,

- planu oraz dotychczasowego działania Ministerstwa Zdrowia w związku z doniesieniami o kolejnej fali COVID-19.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Marcin Wiącek / RPO / pandemia / epidemia / koronawirus / rzecznik praw obywatelskich
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31