Narodowa Strategia Zdrowia Kobiet

Senator Beata Małecka-Libera: W programach profilaktycznych mamy jeszcze bardzo wiele do zrobienia

Piotr Wójcik

Opublikowano 17 marca 2023, 11:48

Piotr Wójcik

Opublikowano 17 marca 2023, 11:48

Od lat zajmuje się pani tematyką profilaktyki zdrowotnej, w tym profilaktyki raka piersi. Jak z punktu widzenia przewodniczącej Senackiej Komisji Zdrowia ocenia pani funkcjonowanie dostępnych w Polsce programów profilaktycznych?

Bardzo się cieszę, że przez ostatnie lata temat profilaktyki i promocji edukacji zdrowotnej zaczyna mieć należytą rangę. Coraz więcej osób zaczyna się tym interesować. To sukces. W programach profilaktycznych mamy jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Te, które są, są realizowane w 20-30 proc. To zdecydowanie za mało, jeśli mówimy o programach populacyjnych. Efekty braku profilaktyki widzimy. W dalszym ciągu mamy wzrost zachorowań na raka piersi i raka szyjki macicy. W przypadku drugiej z tych chorób mamy przecież efektywnie działającą szczepionkę. Niestety, przez ostatnie lata nie była w Polsce refundowana, a początkowo nawet dostępna. Dopiero teraz, po wielu latach próśb, nacisków, debat i konferencji, ministerstwo zdrowia zdecydowało, że od czerwca będzie ona wprowadzona. Miejmy nadzieję, że ta obietnica zostanie zrealizowana.

Rak szyjki macicy jest w Polsce szóstym pod względem częstości występowania, a tymczasem w Australii, gdzie program szczepień jest już od kilkunastu lat, problem został już praktycznie rozwiązany.

To wstyd dla naszego systemu opieki zdrowotnej, że mamy taki problem. W rozmowach z ekspertami bardzo postulowaliśmy o wprowadzenie szczepień populacyjnych, zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Z obietnic ministerstwa zdrowia wynika, że tak będzie, ale mamy wątpliwość co do samej szczepionki. Są różne preparaty: dwuwalentne, ale i 9-walentne, o szerszym wachlarzu działania na brodawczaka. Jeśli mamy dobrze realizować program, to powinniśmy sięgnąć po najwyższe zabezpieczenie. Z informacji przekazywanych przez ministerstwo wynika póki co, że raczej będzie to szczepionka dwuwalentna.

Dziękuję za rozmowę.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Senat / Beata Małecka-Libera / Senacka Komisja Zdrowia / kongres zdrowia kobiet / Narodowa Strategia Zdrowia Kobiet / senator beata małecka-libera
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31