Spada liczba nowych zakażeń wirusem HIV

Fot. Getty Images/iStockphoto
Wielka Brytania ma coraz większe szanse osiągnąć jeden z ważnych celów swojej polityki zdrowia publicznego - całkowite wyeliminowanie nowych zakażeń wirusem HIV do 2030 roku.
Tomasz Kobosz 2020-01-22 15:00

Opublikowany w ostatnich dniach przez Public Health England (PHE) raport pokazuje, że pomiędzy 2012 a 2018 rokiem roczna liczba nowych zakażeń HIV wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (ang. males who have sex with males – MSM) obniżyła się z ok. 2800 do ok. 800 (spadek o 71 proc.), a szacowana liczba MSM uprawiających seks z partnerami zakażonymi, ale niezdiagnozowanymi zmniejszyła się o połowę (z ok. 7000 do ok. 3600).

Autorzy raportu zauważają, że wykonanie testu na obecność wirusa HIV jest obecnie w Wielkiej Brytanii łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. W każdej praktyce GP można je zbadać się za darmo, łatwo dostępne są też zestawy do samodzielnego wykonania testu w domu.

Mimo to, w 2018 r. na Wyspach wciąż ok. 7500 osób żyło z HIV i nie zdawało sobie z tego sprawy, a dwie na pięć osób zdiagnozowanych dowiadywało się o chorobie na jej późnym etapie, gdy ryzyko zgonu w ciągu roku było ponad dziesięciokrotnie wyższe w porównaniu z osobami, które były zdiagnozowane wcześnie i u których wdrożono leczenie.

Czy Brytyjczykom uda się osiągnąć ambitny cel do 2030 roku? Sukces zależeć będzie od konsekwentnego kontynuowania podjętych działań prewencyjnych (w tym m.in. udostępniania preparatów do profilaktyki przedekspozycyjnej – PrEP) oraz dalszego rozszerzenia ich zasięgu na wszystkie osoby z grup podwyższonego ryzyka.

Źródło: PHE

PDF

Zobacz także