Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Strusie pomogą w wykrywaniu COVID-19?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 grudnia 2021 11:06

Strusie pomogą w wykrywaniu COVID-19? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Japońscy naukowcy opracowali specjalne maski do wykrywania COVID-19, za pomocą światła ultrafioletowego. W tym celu wykorzystali przeciwciała pochodzące od strusi…

Yasuhiro Tsukamoto i jego zespół z Kioto Prefectural University w zachodniej Japonii poinformował, że znalazł sposób na tanie i szybkie wykrywanie COVID-19. Opracowane przez naukowców specjalne maski świecą się pod ultrafioletowym światłem, jeśli osoba, która je założyła, jest zakażona koronawirusem.

Jak jest to możliwe? Filtr maski został pokryty przeciwciałami strusia wymierzonymi właśnie w nowego koronawirusa. W lutym 2022 r. zespół wstrzyknął uśpioną i łagodną formę koronawirusa samicom strusi i wyekstrahował przeciwciała ze złożonych przez nie jaj. Te przeciwciała zostały następnie zintegrowane z barwnikiem fluorescencyjnym. Gdy barwnik zostanie rozpylony na specjalnie opracowany filtr maski, tkanina świeci się na zielono, wskazując na obecność COVID-19.

Zespół przeprowadził wstępne testy z 32 osobami zarażonymi COVID-19. Wszystkie z nich nosiły specjalne maski, które świeciły w świetle UV. Sam profesor Tsukamoto powiedział, że dowiedział się, że jest chory na koronawirusa podczas noszenia jednej z eksperymentalnych masek, co następnie potwierdził tradycyjnym testem PCR. Zespół przeprowadzi wkrótce kolejne badanie, zwiększając liczbę jego uczestników do 150. Następnie zamierza uzyskać zgodę rządu na sprzedaż masek, które miałyby pojawić się na rynku w przyszłym roku.

Odkrycie dokonane przez Yasuhiro Tsukamoto i jego zespół może zapewnić tani sposób na wykrycie koronawirusa, które będzie można używać również w domu.

Zespół ma nadzieję na dalszy rozwój masek, tak aby w przypadku wykrycia wirusa świeciły się automatycznie, bez użycia światła ultrafioletowego.

Tsukamoto, profesor weterynarii i rektor uniwersytetu, od lat bada strusie, szukając sposobów dostosowania ich odporności do walki z ptasią grypą, alergiami i innymi chorobami.


Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.