Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

USA: Zaczyna brakować leków dla pacjentów onkologicznych?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 czerwca 2023 11:24

USA: Zaczyna brakować leków dla pacjentów onkologicznych? - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
W ponad 90 procentach spośród największych ośrodków onkologicznych w Stanach Zjednoczonych brakuje leków do chemioterapii.

National Comprehensive Cancer Network (NCCN) przekazało informację, że wśród 27 ośrodków onkologicznych w całym kraju, większość – aż 93 proc. - zgłosiła niedobory leku do chemioterapii, karboplatyny, a 70 proc. boryka się z brakiem cisplatyny.

Obydwie cząsteczki są stosowane do leczenia wielu rodzajów nowotworów. "To niedopuszczalna sytuacja. Słyszymy od onkologów i farmaceutów w całym kraju, że muszą szukać odpowiednich alternatyw dla leczenia swoich pacjentów z rakiem" - powiedział doktor Robert Carlson, dyrektor generalny NCCN.

Zgodnie z danymi National Cancer Institute, szacuje się, że cisplatyna i inne podobne leki na bazie platyny są przepisywane około 10 do 20 proc. wszystkich pacjentów z rakiem.

"Z ulgą przyjęliśmy wyniki ankiety, które pokazują, że pacjenci nadal są w stanie uzyskać opiekę ratującą życie, ale ta sytuacja stanowi to obciążenie dla naszych przeciążonych placówek medycznych" - powiedział Carlson. "Musimy współpracować, aby poprawić obecną sytuację i zapobiec jej powtórzeniu się w przyszłości".

Wyniki badania ankietowego pokazują, że 64 proc. sprawdzonych ośrodków onkologicznych zgłosiło, że nadal jest w stanie leczyć wszystkich pacjentów, którzy obecnie otrzymują karboplatynę zgodnie z zamierzoną dawką i harmonogramem podawania leku, a wszystkie ośrodki zgłosiły, że nadal są w stanie leczyć pacjentów, którzy obecnie przyjmują cisplatynę. Jednak tylko około 40 proc. ośrodków zgłosiło otrzymanie jakichkolwiek wskazówek od producentów lub dostawców dotyczących tego, kiedy karboplatyna lub cisplatyna będą ponownie łatwo dostępne.

Alyssa Schatz, starszy dyrektor ds. polityki i rzecznictwa w National Comprehensive Cancer Network podkreśliła, że sytuacja wskazuje na powszechny problem z dostępem do chemioterapii. "Mamy nadzieję, że dzieląc się tą ankietą i wzywając do wspólnych działań w całej społeczności onkologicznej, możemy wspólnie zapobiegać przyszłym niedoborom leków i zapewniać wysokiej jakości, skuteczną, sprawiedliwą i dostępną opiekę onkologiczną dla wszystkich"- dodała.

Ankieta, przeprowadzana przez NCCN od 23 do 31 maja, zawierała odpowiedzi od 27 z 33 instytucji członkowskich sieci obsługujących pacjentów onkologicznych. Sieć jest sojuszem non-profit wiodących ośrodków onkologicznych w Stanach Zjednoczonych, w tym Fred Hutchinson Cancer Center, Mayo Clinic Comprehensive Cancer Center, MD Anderson Cancer Center i Sidney Kimmel Comprehensive Cancer Center w Johns Hopkins. Ponieważ Stany Zjednoczone zmagają się z ciągłym niedoborem leków, terapie przeciwnowotworowe są jednymi z najbardziej dotkniętych. Według danych University of Utah Drug Information Service, pod koniec marca około dwóch tuzinów leków stosowanych w chemioterapii było niedostępnych dla pacjentów, co stanowi piątą co do wielkości kategorię leków. W oparciu o te dane, trwające i aktywne niedobory są najwyższe od 2014 roku.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków poinformowała, że będzie współpracować z chińskim producentem leków Qilu Pharmaceutical w celu importu cisplatyny. Kanadyjska firma farmaceutyczna Apotex będzie tymczasowo dystrybuować lek do wstrzykiwań w 50-miligramowych fiolkach.

Źródło: CNN

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także