Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

6:0 dla leku na chorobę Alzheimera. FDA wkrótce podejmie decyzję

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 czerwca 2023 12:40

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 czerwca 2023 12:40

6:0 dla leku na chorobę Alzheimera. FDA wkrótce podejmie decyzję - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Eksperci z Komitetu Doradczego ds. Leków Obwodowych i Ośrodkowego Układu Nerwowego działającego przy Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) ocenili dane dotyczące leku opracowanego przez firmy Eisai i Biogen, który docelowo ma być przeznaczony do walki z chorobą Alzheimera.

Ostatecznie grupa głosowała 6 do 0, że badanie Clarity AD weryfikuje korzyści kliniczne leku. W części dyskusyjnej spotkania członkowie komitetu doradczego opisali wyniki badania jako solidne, znaczące i spójne.

Teraz do FDA należy decyzja, czy zastosować się do wskazówek komitetu doradczego. Oczekuje się, że agencja podejmie decyzję w tej sprawie do 5 lipca.

Przed spotkaniem ekspertów z komisji doradczej, agencja opublikowała własny dokument informacyjny, który wydawał się przedstawiać poparcie dla pełnego zatwierdzenia. Podczas spotkania pełniąca obowiązki dyrektora biura neurobiologii FDA, Teresa Buracchio, powiedziała, że dane z badań klinicznych leku dostarczają przekonujących argumentów za klinicznie znaczącym działaniem lecanemabu u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Lek uzyskał przyspieszoną zgodę FDA w styczniu w oparciu o jego zdolność do zmniejszania płytki beta amyloidu, markera choroby Alzheimera. Jednak ze względu na ograniczenia systemowe wynikające z amerykańskiego Medicare, wprowadzenie leku na rynek szybko nie nastąpi, dopóki lek nie uzyska pełnej zgody FDA.

Aby uzyskać pełne zatwierdzenie, partnerzy przedstawili dane wykazujące korzyści leku w punkcie końcowym zwanym Clinical Dementia Rating-Sum of Boxes po 18 miesiącach leczenia. Skala ta ocenia nasilenie demencji w celu oceny stanu pacjenta. Jeśli lek uzyska pełne zatwierdzenie FDA, pozwoli to partnerom na rozpoczęcie wprowadzania go na rynek amerykański. Zgodnie z obecnymi zasadami Centers for Medicare and Medicaid Services, nowe metody leczenia choroby Alzheimera, które uzyskały przyspieszone zatwierdzenie, mogą być objęte badaniami klinicznymi w celu zapewnienia ciągłego gromadzenia danych.

Źródło: Fierce Pharma

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także