Szydło zapowiada przegląd resortów. Czy Konstanty Radziwiłł pożegna się ze stanowiskiem?

Beata Szydło powiedziała na konferencji prasowej, że oczekuje, że minister zdrowia przedstawi harmonogram zmian w ochronie zdrowia.
Medexpress 2017-01-17 11:55

Czarne chmury nad Konstantym Radziwiłłem. Czy grozi mu utrata stanowiska? Podczas konferencji prasowej Beata Szydło zapowiedziała, że rusza przegląd resortów. Ministrowie mają przedstawić propozycje nowych działań, które będą realizowane przez rząd. - Zawsze ważny jest harmonogram działań. Ważne jest określenie priorytetów - powiedziała premier.

- Od środy rozpoczynam, razem z ministrami, przegląd resortów. Będę spotykać się przed najbliższe dwa tygodnie z szefami poszczególnych resortów, będziemy omawiać to, co zostało zrealizowane, (będziemy rozmawiać) również na tematy, które wynikają z tego, czego nie podjęto, będziemy starali się szukać przyczyn ewentualnie tych zadań, które nie zostały zrealizowane w ubiegłym roku - powiedziała Beata Szydło.

Co z Konstantym Radziwiłłem? Na razie media spekulują, że jedna ze sztandarowych reform dotycząca sieci szpitali nie zostanie wprowadzona. Bo nie ma na nią pieniędzy. Konstanty Radziwiłł już raz dostał żółtą kartę od premier Beaty Szydło. Pod koniec września Szydło zapowiedziała rekonstrukcję rządu. Radziwiłł nie został zdymisjonowany, ale został on "zobowiązany do konkretnych działań, do tego, aby uspokoić sytuację w służbie zdrowia; przeprowadzić te zmiany, do których się zobowiązał" - Zobaczymy, jak sobie poradzi - zaznaczyła Szydło.

Wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o resorcie zdrowia:

- Pewien niepokój wzbudza także sytuacja w sferze służby zdrowia. Może się mylę, ale wydaje mi się, że zaawansowanie prac nad tą tak bardzo potrzebną zmianą, jest tam w tej chwili jeszcze zbyt małe, że trzeba tutaj jeszcze wiele zdziałać - podkreślił prezes PiS.

Potem minister przedstawił plan reformy, zapowiedział, że w 2018 roku zniknie NFZ.

- Zniknie zatem również kosztowna biurokracja Funduszu. Bezpośrednio finansowaniem służby zdrowia będzie zajmowała się administracja państwowa - czyli minister zdrowia i wojewódzkie urzędy zdrowia - powiedział Konstanty Radziwiłł.

Poza tym minister zapowiedział zmiany w systemie ubezpieczeniowym. Kolejna zmiana dotyczy szpitali, które będą rozliczały się z NFZ ryczałtowo. Radziwiłł wprowadził darmowe leki dla pacjentów po 75. roku życia, a także dostęp do opieki POZ dla pacjentów, którzy w systemie eWUŚ wyświetlają się na czerwono.

Źródło: PAP

PDF

Zobacz także