Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

TOP 10 cytatów o zdrowiu z Forum Ekonomicznego w Krynicy

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 12 września 2017 14:28

TOP 10 cytatów o zdrowiu z Forum Ekonomicznego w Krynicy - Obrazek nagłówka
W tym roku mówiono między innymi o nowoczesnych technologiach w branży farmaceutycznej, o chorobach rzadkich oraz o sieci szpitali.

Branża farmaceutyczna to dobry grunt do rozwoju nowoczesnych technologii. Kojarzy się z badaniami, rozwojem i wysoko zaawansowanymi produktami. To branża, która jest naszą ogromną nadzieją na wzrost zaawansowania technologicznego w poszczególnych sektorach

– Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

 

Postęp technologii medycznych, pojawianie się innowacyjnych leków – z jednej strony otwierają nowe możliwości leczenia, a z drugiej generują coraz większe koszty. Stąd tak ważne jest stałe poszukiwanie nowych sposobów poprawy efektywności wykorzystania środków i lepszego zarządzania istniejącymi zasobami służby zdrowia

 – Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

 

Konsensus jest szczególnie potrzebny w przypadku chorób rzadkich. Chcemy, aby wypracowana propozycja była jak najbardziej satysfakcjonująca dla interesariuszy. Polityka lekowa ma być dokumentem prostym i przejrzystym. Deklaruję ciężką prace nad dokumentem

 - Marcin Czech, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia

 

Jesteśmy na etapie konsultacji ze środowiskiem onkologów, pojawiło się takie hasło by stworzyć sieć szpitali onkologicznych. Narodowy Fundusz Zdrowia aprobuje ten pomysł. Oczywiście niezbędny jest też udział Ministerstwa Zdrowia i AOTMiT-u. Wspólnie musimy stworzyć zasady referencyjności udzielania świadczeń. 

- Andrzej Jacyna, Prezes NFZ

 

Na nasze życie ma wpływ wiele czynników takich jak dieta, ale także suplementy diety. I część ludzi daje się omamić reklamom. Musimy, że suplementy są sprzedawane w aptece, musimy pamiętać, iż nie są lekami.

- Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny

 

Pacjentowi nie jest potrzebna polityka lekowa a skuteczne leczenie a obecnie pacjent takiego leczenia nie otrzymuje. Ponad 50 proc. zarejestrowanych przez 13 lat leków, w Polsce nie jest w ogóle refundowanych. Ta liczba mnie przeraża. To jest ogromna strata i podważa zaufanie obywateli do państwa

 -Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia.

 

Będziemy mieć w przyszłości fatalną sytuację. Czeka nas, m. in. tsunami nowotworowe i szybki przyrost schorzeń cywilizacyjnych. Polityka lekowa jest więc niezbędna.

- Stefan Bogusławski, prezes zarządu PEX PharmaSequence.

 

Polityka lekowa powinna powstać, ale jako element całej strategicznej polityki zdrowotnej. Tego mi brakuje. Co jest naszym priorytetem? Co powinno być spójne, jeżeli chodzi o opiekę koordynowaną? Przed wszystkim i profilaktyka i leczenie spójne, i później profilaktyka wtórna. Które jednostki chorobowe powinny być dla nas w tym momencie najważniejsze?

- Beata Mełecka-Libera, posłanka Platformy Obywatelskiej.

 

Jak będzie wyglądać polska kardiologia w sieci szpitali? Tego właśnie nikt nie wie. To jedno z zagrożeń, które może się zrealizować jeżeli te ośrodki, które nie będą w sieci, nie dostaną szansy by wystartować w konkursach i dostać pieniądze na leczenie chorych.

- prof. Adam Witkowski, Instytut Kardiologii w Warszawie

 

Głównym czynnikiem ryzyka zakażenia wirusem HCV są częste hospitalizacje – większą liczbę zakażeń notuje się wśród osób, które miały przetaczaną krew, ale także drobne zabiegi, np. medycyny estetycznej. W grupie ryzyka są też osoby stosujące narkotyki dożylne – mówił dr hab. Jaroszewicz. To jedna z pierwszych chorób przewlekłych, które można wyleczyć. Problemem jest jednak liczba wykrytych chorych. Gdyby diagnozować ich więcej, w 10–15 lat można by usunąć chorobę z mapy świata.

- Prof. Mirosław Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.