Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Gdzie po pomoc w święta?

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 29 marca 2024 11:00

Gdzie po pomoc w święta? - Obrazek nagłówka
fot. WIM Legionowo
W czasie świąt, w dni wolne od pracy czy w nocy też zdarzają się choroby. Pomocy powinniśmy szukać w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie obowiązuje rejonizacja.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

  • nagłego zachorowania;
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy.

Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, gdy pacjent znajdzie się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia konieczna będzie wizyta w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) lub na izbie przyjęć najbliższego szpitala.

Telefony alarmowe 999 lub 112.

Doraźną pomoc stomatologiczną uzyskają też osoby, których w czasie świąt rozboli ząb. W gabinecie pełniącym dyżur pacjenci przyjmowani są w przypadkach nagłych. Kontynuacja leczenia chorego zęba odbywa się już w gabinecie pracującym w trybie dziennym.

***

Szczegółowe informacje na temat pomocy medycznej podczas świat można znaleźć na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ w zakładce „Na ratunek” lub skorzystać z Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.

Oprac. na podst.: notatka prasowa - świętokrzyski oddział NFZ.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.