#WEŹSIĘZBADAJ

V Warszawskie Dni Promocji Zdrowia

Medexpress

Opublikowano 06 marca 2020, 13:16

Medexpress

Opublikowano 06 marca 2020, 13:16

Badania profilaktyczne to diagnostyka opierająca się na systematycznym wykonywaniu badań kontrolnych w celu jak najszybszego wykrycia chorób. Każdy z nas powinien pamiętać o badaniach profilaktycznych przeznaczonych dla swojej grupy wiekowej. Dzięki nim bowiem często udaje się wykryć chorobę niedającą jeszcze żadnych objawów, co umożliwia jej skuteczne leczenie na wczesnym etapie.

Badania należy wykonywać regularnie, nawet jeśli cieszymy się dobrym samopoczuciem. Wiele chorób przebiega bezobjawowo, a zdiagnozowanie ich zbyt późno, zmniejsza skuteczność leczenia. Odpowiednie badania profilaktyczne należy więc wykonywać w każdym wieku.

Podstawowe badania, takie jak morfologia krwi obwodowej, OB, glukoza, lipidogram czy badanie ogólne moczu każdy powinien wykonywać co najmniej raz w roku.

Jak podkreślił prof. Mirosław Wielgoś, rektor WUM, dobry kontakt lekarz-pacjent to jedna z ważniejszych kwestii, która może przyczynić się do zachęcania pacjentów do badań profilaktycznych.

Pacjenci mają prawo m.in. do świadczeń zdrowotnych, a co za tym idzie powinni być świadomi m.in. jakiego rodzaju badania profilaktyczne powinni na danym etapie życia wykonać. W razie nie zlecania ich przez lekarza rodzinnego, powinni potrafić zwrócić się do lekarza z sugestią ich wykonania.

Publikacja „#WEŹSIĘZBADAJ„, której premiera miała miejsce podczas wydarzenia, ma na celu podniesienie społecznej świadomości zdrowotnej w tym zakresie. Podczas dyskusji zwrócona została również uwaga na nie pełne wykorzystanie potencjału medycyny pracy w zakresie badań profilaktycznych pracowników.

– Obecnie funkcjonujące rozporządzenie z 1996 r. uległo przedawnieniu i wymaga niezwłocznej aktualizacji – mówił dr hab. Andrzej Marcinkiewicz (Klinika Chorób Zawodowych i Zdrowia Środowiskowego, Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera).

Poseł Tomasz Latos i prof. Artur Mamcarz (III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny/Polskie Towarzystwo Kardiologiczne) podkreślili konieczność wpisania badania cholesterolu do badań medycyny pracy.

W rozmowie z Ewą Drzyzgą, prowadząca program 36,6° w telewizji TVN, dr hab. Andrzej Marcinkiewicz przybliżył swoje spostrzeżenia na temat nowoczesnych inicjatyw dotyczących zdrowia, w tym wykorzystaniu aplikacji mobilnych do zmiany stylu życia. Przedstawiona została wizja idealnego modelu współczesnej służby zdrowia, w której to lekarze mogliby pozwolić sobie na zapraszanie zdrowych osób, aby móc edukować ich na temat działań profilaktycznych.

– Lekarze zamiast zajmować się health care, zajmują się sick health - brakuje czasu na rozmowę o zdrowiu i jego utrzymaniu. Wszystko sprowadza się w chwili obecnej do medycyny naprawczej. Proporcje te powinny się odwrócić – podsumował dr Daniel Śliż (III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM, Szkoła Zdrowia Publicznego CMKP).

Źródło: inf. pras.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

profilaktyka / #WEŹSIĘZBADAJ / Ewa Drzyzga / Daniel Śliż / Artur Mamcarz / Andrzej Marcinkiewicz
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31