Wielka Brytania: W tym sezonie skuteczne było co czwarte szczepienie przeciw grypie

Thinkstock/GettyImages
Duża zmienność wirusa grypy sprawia, że skład szczepionki sezonowej każdego roku musi być inny. Nie zawsze udaje się celnie przewidzieć, jaki szczep będzie atakował populację za kilka miesięcy. Jest jednak szansa na bardziej efektywną szczepionkę.
Tomasz Kobosz 2018-03-08 16:33

Według najnowszych brytyjskich danych, skuteczność szczepień przeciwko grypie wyniosła w sezonie 2017/2018 średnio 25 procent. Najlepszy efekt przynosiło szczepienie dzieci (skuteczność 53 proc.). Jednak już u młodych dorosłych – tylko 18 procent.

- Jednym z problemów naukowych, z jakimi mamy do czynienia, jest długi czas pomiędzy wyprodukowaniem szczepionki przeciw grypie, a jej wykorzystaniem. Na półkuli północnej producenci zaczynają produkcję szczepionki na początku marca lub pod koniec lutego – gdy tylko WHO ogłosi, które szczepy powinny się w niej nadejść. Od tego momentu nie ma możliwości zmiany składu szczepionki, która do aptek trafi w październiku – przypomina prof. Jonathan Van-Tam, zastępca naczelnego lekarza Anglii.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet niepełna ochrona ma znaczenie. Osoby te wprawdzie mogą zachorować, ale z mniejszym nasileniem objawów i niższym odsetkiem niebezpiecznych powikłań.

W sezonie 2018/2019 brytyjscy seniorzy będą mogli zaszczepić się szczepionką nowego typu, która ma zapewnić odporność na większą liczbę szczepów wirusa grypy. To bowiem w najstarszych grupach wiekowych skuteczność dotychczasowych szczepień budziła najwięcej obaw.

Szczepionka ta została dopuszczona do obrotu latem 2017 r., jednak nie można jej jeszcze było zaoferować seniorom w obecnym sezonie, ponieważ jej rejestracja nastąpiła miesiące po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia wydała rekomendacje dotyczące szczepionki na nadchodzący sezon.

Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla: osób w wieku 65+, kobiet w ciąży, pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi, seniorów przebywających w domach opieki, dzieci i pracowników ochrony zdrowia mających częsty kontakt z chorymi. W Wielkiej Brytanii osoby należące do tych grup otrzymują szczepionkę bezpłatnie.

W niektórych częściach kraju przeciw grypie szczepić też mogą się bezpłatnie dzieci szkolne (do 11 roku życia) – w ich przypadku stosowana jest szczepionka podawano donosowo.

Źródło: The Telegraph

PDF

Zobacz także