Właśnie podniosła się jakość endoskopii w Polsce

Medexpress

Opublikowano 12 pazdziernika 2021, 11:40

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 12 pazdziernika 2021, 11:40

Jeszcze do niedawna endoskopia była metodą diagnostyczną. Jej dynamiczny rozwój sprawił, że można leczyć za jej pomocą coraz więcej schorzeń bez rozległych operacji. Dzięki rozwojowi technologii obrazowania, miniaturyzacji inwazyjnych narzędzi, a nawet wykorzystaniu sztucznej inteligencji- dziś endoskopowo można usnąć pęcherzyk żółciowy, a także uniknąć okaleczających konsekwencji takich operacji, jak wycinanie przełyku czy żołądka.

Sesja live

Organizatorem warsztatów jest Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie oraz Polska Fundacja Gastroenterologii. Była to już piąta edycja tego wydarzenia. Jak co roku uczestnicy –chirurdzy, interniści, gastrolodzy, pielęgniarki, czyli wszyscy związani z endoskopia przewodu pokarmowego - mogli podnosić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie najczęściej wykonywanych procedur endoskopowych oraz najnowszych metod. Poza najlepszymi specjalistami z Polski, sesje prowadzili goście z Niemiec, Francji i Szwajcarii. Nowością była sesja live, podczas której eksperci uczyli wykonywania podstawowych zabiegów swoich młodszych kolegów, a także dzieli się wiedzą na temat skutecznego nauczania endoskopii.

Nauka również na błędach

W trakcie warsztatów zaprezentowano losy pacjentów leczonych podczas poprzednich edycji i omówiono wyniki odległe wykonanych interwencji, które – jak zaznaczali organizatorzy - są równie ważne jak bezpośredni sukces zabiegu. W programie znalazły się także sesje dedykowane pułapkom i powikłaniom endoskopowym. - Zdajemy sobie wszyscy sprawę, że nie należy ignorować nauki na błędach – podkreślali uczestnicy warsztatów.

W sumie zaprezentowano ponad 25 procedur. Pokazy odbywały się na żywo.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

kształcenie lekarzy / endoskopia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31