Włodarczyk: Jesteśmy za wprowadzeniem zmian w finansowaniu wyrobów medycznych

Medexpress

Opublikowano 21 grudnia 2017, 08:51

Medexpress

Opublikowano 21 grudnia 2017, 08:51

Jaki był to rok dla POLMED?

Był to rok intensywnej pracy. Prowadziliśmy rozległe działania edukacyjne wśród decydentów, które mają uświadomić, jak ważnym elementem systemu ochrony zdrowia są wyroby medyczne. Izba na bieżąco spotykała się z kluczowymi instytucjami w Polsce, które regulują ten rynek. Stale byliśmy obecni w Parlamencie, podczas indywidualnych spotkań, posiedzeń Komisji i zespołów parlamentarnych. Wzięliśmy aktywny udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy oraz Kongresie 590 w Rzeszowie.

W 2017 r. podejmowaliśmy liczne działania koncentrujące się na zmianach prawnych. Projekt ustawy refundacyjnej, rozporządzenia i zarządzenia były przez naszych ekspertów analizowanie i opiniowane. Pracowaliśmy tez nad Kodeksem Etyki, który zacznie obowiązywać nasze firmy członkowskie od stycznia 2018 r. Chcemy, aby nasza branża była transparentna i działała z poszanowaniem najwyższych standardów etycznych.

Dziesiątki, jeśli nie setki rozmów, pozwalają nam dziś powiedzieć że wyroby medyczne i cały nasz rynek znajduje zrozumienie. Oczywiście jeszcze dużo pracy przed nami, ale mamy nadzieję że sukcesywnie będziemy przyczyniać się do zwiększenia dostępu pacjentów do wyrobów medycznych.

Jakie działania zamierza podjąć POLMED w celu refundacji wyrobów medycznych?

Jesteśmy za wprowadzeniem zmian w finansowaniu wyrobów medycznych. System potrzebuje nowego spojrzenia na ten obszar. Jednak wszelkie zmiany należy wprowadzać w konsultacji ze środowiskami pacjenckimi i branżą, która zapewnia dostęp do tych produktów. W tej sprawie jesteśmy w stałym kontakcie z kluczowymi w tej kwestii Urzędami i Resortami. Dialog pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, Rozwoju, Nauki, Narodowego Funduszu Zdrowia i AOTMiT powinien nas doprowadzić do dobrych, przemyślanych zmian. Wyroby medyczne to ogromny obszar, na który trzeba spojrzeć interdyscyplinarne.

Jakie POLMED ma plany na przyszłość?

Konsekwentnie będziemy prowadzić nasze działania edukacyjne, promować branżę i jednocześnie dbać o dostęp pacjentów do wyrobów medycznych. Mamy nadzieję, że projekty realizowane przez Ministerstwo Rozwoju będą wspierać nasz rynek, a polskie wyroby medyczne będą coraz bardziej doceniane na arenie międzynarodowej. W zakresie zmian prawnych, najważniejszy jest dialog, w którym chcemy uczestniczyć. Ważne, że on się rozpoczął w tym roku i mamy nadzieję że będzie kontynuowany.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Polmed / witold włodarczyk
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30