Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Dziś Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Unijna komisarz wygłosiła ważne oświadczenie

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 14 listopada 2023 08:00

Dziś Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Unijna komisarz wygłosiła ważne oświadczenie - Obrazek nagłówka
© European Union 2019 - EP
– Obecnie w UE na cukrzycę cierpi ponad 32 mln osób, a więc co dziesiąta osoba dorosła, niezależnie od środowiska, z którego się wywodzi. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że tylko w ostatnim dziesięcioleciu liczba ta wzrosła dwukrotnie – powiedziała unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides.

„Musimy zrobić więcej, aby zareagować na to chroniczne obciążenie dla zdrowia ludzi, jakości ich życia i ogólnie pojętych systemów opieki zdrowotnej. Dlatego też Komisja dokłada wszelkich starań, aby wzmocnić profilaktykę, diagnozowanie i leczenie cukrzycy oraz zmniejszyć nierówności w zakresie zdrowia w całej UE. Profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie, dlatego koncentrujemy się na środkach umożliwiających interwencje na wczesnym etapie i jak najszybsze wykrywanie symptomów”, czytamy w oświadczeniu.

Odpowiedzią jest unijna inicjatywa „Zdrowi razem. To zbiór zasad dla państw członkowskich, które mają służyć poprawie zdrowia i dobrostanu obywateli poprzez wspólne działania zmniejszające wpływ chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, oraz niwelujące nierówności pod względem stanu zdrowia i dostępu do opieki zdrowotnej.

„Dzięki wsparciu w wysokości 53 mln euro w ramach Programu UE dla zdrowia – największemu w historii wkładowi finansowemu UE na działania dotyczące cukrzycy i chorób układu krążenia – inicjatywa ta ma przynieść rzeczywistą zmianę na lepsze osobom zagrożonym cukrzycą, a także osobom cierpiącym na cukrzycę i inne choroby przewlekłe, takie jak choroby układu krążenia”, napisała Stella Kyriakides.

Jak przypomina unijna komisarz, najskuteczniejszym sposobem walki z cukrzycą jest współpraca oraz dzielenie się wiedzą fachową i doświadczeniem.

„Dlatego właśnie wspieramy wspólne działania państw członkowskich wkładem w wysokości 75 mln euro, który ma posłużyć usprawnieniu gromadzenia danych i informacji na temat czynników ryzyka, takich jak tytoń i alkohol, brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta. Informacje te zostaną wykorzystane do wdrożenia ukierunkowanych programów profilaktycznych, na przykład kampanii uświadamiających na temat zdrowia i najlepszych praktyk w tym zakresie”.

Ponadto, 296 mln euro z programu „Horyzont Europa” zostanie przeznaczone na wsparcie prawie 120 projektów związanych z cukrzycą.

Kluczową rolę w zwalczaniu cukrzycy odgrywają jednak sami obywatele. Ryzyko i obciążenie cukrzycą typu 2 można zmniejszyć dzięki zdrowszemu stylowi życia: zdrowszej diecie, aktywności fizycznej czy niepaleniu, a więc decyzjom, które może podjąć każdy z nas. Dlatego tak ważne jest stworzenie dla obywateli środowiska, w którym zdrowy wybór będzie łatwym wyborem.

„Cukrzyca jest obecnie jednym z głównych wyzwań zdrowotnych i pozostanie nim, dopóki wspólnie nie podejmiemy natychmiastowych działań, by temu wyzwaniu sprostać.W Światowym Dniu Walki z Cukrzycą wzywam państwa członkowskie i zainteresowane strony do zacieśnienia współpracy, tak abyśmy mogli poprawić jakość życia milionów Europejczyków cierpiących na cukrzycę. Musimy działać teraz”, zaapelowała komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Podobne artykuły

133942959
14 listopada 2023
sonda-medexpressu
Quiz Medexpressu

Sprawdź, co wiesz o cukrzycy

8 września 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także