Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Hematoonkologia – polscy chorzy prawie bez dostępu do terapii celowanych w pierwszej linii leczenia

MedExpress Team

Urszula Piasecka

Opublikowano 4 marca 2022 10:39

Hematoonkologia – polscy chorzy prawie bez dostępu do terapii celowanych w pierwszej linii leczenia - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Polscy pacjenci z nowotworami układu krwiotwórczego i chłonnego nie mają praktycznie wcale dostępu do terapii celowanych w pierwszej linii leczenia – wskazują autorzy raportu pt. „Hematoonkologia oczami pacjenta, opiekuna oraz klinicysty, czyli kompleksowa diagnoza obszarów wymagających najpilniejszej poprawy”.

Tymczasem, zastosowanie najskuteczniejszych leków na najwcześniejszym etapie leczenia przyczynia się do dłuższej remisji choroby i może wydłużyć ich przeżycie.

Raport powstał z inicjatywy HematoKoalicji, w skład której weszły cztery organizacje pacjenckie (Fundacja Onkologiczna Alivia, Fundacja Carita im. Wiesławy Adamiec, PARS - Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacja OnkoCafe - Razem Lepiej), we współpracy z firmą badawczą HTA Registry. Jego autorzy skoncentrowali się na pacjentach ze szpiczakiem plazmocytowym i z przewlekłą białaczką limfocytową.

Z zaprezentowanego w raporcie badania ankietowego, które przeprowadzono wśród chorych na nowotwory układu krwiotwórczego oraz ich opiekunów, wynika, że 32 proc. pacjentów i 46 proc. ich opiekunów podejmuje decyzję o redukcji godzin pracy. „Straty w zarobkach na wszystkich pacjentów hematologicznych z powodu zmniejszenia wymiary etatu wynoszą rocznie blisko 180 mln” – podkreślił Mariusz Kordecki z HTA Registry.

„Wszystkim nam zależy na tym, aby pacjenta jak najszybciej zdiagnozować, jak najszybciej włączyć mu leczenie skuteczne, wysokiej jakości po to, żeby on szybko wrócił do systemu” – skomentował Kordecki. Im szybciej pacjent hematoonkologiczny będzie diagnozowany i skutecznie leczony, tym koszty społeczne jego choroby będą niższe.

W ostatnim czasie poprawia się w Polsce dostęp do nowych leków dla chorych na nowotwory układu krwiotwórczego. Od 1 marca 2022 r. dla pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym refundowany jest w pierwszej linii leczenia lenalidomid w schemacie dwu- i trójlekowym, a przeciwciało daratumumab jest dostępne również w formie podskórnej. Z kolei od listopada 2021 r. dla chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL) finansowana jest już w pierwszej linii leczenia terapia celowana - wenetoklaksem w połączeniu z przeciwciałem o nazwie obinutuzumab.

Wciąż jednak polscy chorzy hematoonkologiczni prawie nie mają dostępu do skutecznych terapii celowanych w pierwszej linii leczenia. Tymczasem na świecie, dzięki pojawieniu się nowych leków odchodzi się od tradycyjnej chemioterapii na rzecz terapii celowanych.

Zdaniem prof. Krzysztofa Giannopoulosa, kierownika Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zastosowanie najskuteczniejszej terapii już od pierwszej linii leczenia pozwala znacznie wydłużyć czas trwania remisji. Dzięki temu można oraz dzięki dostępności jak największej liczby opcji terapeutycznych można znacznie wydłużyć życie chorego.

W najnowszym raporcie zwrócono uwagę, że chorzy na szpiczaka nie mają dostępu w pierwszej linii terapii do daratumumabu — przeciwciała skierowanego przeciwko zmienionym nowotworowo plazmocytom. Jest on skuteczny w każdej linii leczenia i może być stosowany zarówno w połączeniu z różnymi lekami, jak i w monoterapii.

„W szpiczaku plazmocytowym na pewno chcielibyśmy mieć możliwość szerszego zastosowania zarówno karfilzomibu jak i daratumumabu. W chwili obecnej (…) warunki refundacyjne bardzo ograniczają stosowanie tych bardzo cennych leków. Mam nadzieję, że to się zmieni” – skomentowała prof. Iwona Hus z Kliniki Hematologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Z kolei prof. Giannopoulos ocenił, że aby zapewnić optymalne leczenie pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową o wysokim ryzyku progresji powinno się uzupełnić pierwszą linę terapii o leki z grupy inhibitorów kinazy Brutona, jak ibrutynib i akalabrutynib.

„Jeżeli chodzi o dostęp do innowacyjnych technologii medycznych, to zdecydowanie jesteśmy dwa kroki dalej za światem zachodnim. Zależy nam na tym, żeby te najbardziej skuteczne terapie były jak najszybciej wdrażane i żeby możliwości terapeutyczne były dopasowane do potrzeb pacjentów, lekarzy, całego systemu” – podsumował Kordecki z HTA Registry.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także