Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

RODO nie uspokoiło obaw o bezpieczeństwo danych. 62 proc. Polaków obawia się o nie jeszcze bardziej

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 9 kwietnia 2024 09:40

RODO nie uspokoiło obaw o bezpieczeństwo danych. 62 proc. Polaków obawia się o nie jeszcze bardziej - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Po ponad pięciu latach od wprowadzenia ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO), 58 proc. Polaków uważa, że ma większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi. Jest jednak i druga strona medalu. 62 proc. badanych Polaków obawia się o bezpieczeństwo swoich danych osobowych bardziej niż pięć lat temu – wynika z raportu przygotowanego przez KPMG. Obawy podsyca dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji, a zwłaszcza algorytmy uczące się preferencji osób przeglądających treści w serwisach społecznościowych czy treści typu deepfake. Tymczasem w ostatnich miesiącach dochodziło do wycieków danych szczególnie wrażliwych, bo gromadzonych przez laboratoria medyczne i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Z raportu wynika, że 60 proc. respondentów z Polski uważa, iż ochrona prywatności ich danych w kraju nie jest nadmierna, podczas gdy przeciętnie w Europie takie zdanie wyraża 48 proc. społeczeństwa.

Niepokój wywołują między innymi algorytmy uczące się preferencji osób przeglądających treści w serwisach społecznościowych. Takie mechanizmy budzą obawy u 59 proc. ankietowanych z Polski i 66 proc. wszystkich badanych z Europy. Dodatkowo, treści typu deepfake zostały uznane za niepokojące przez 76 proc. badanych Polaków oraz przez 80 proc. pozostałych Europejczyków. Ponadto, 71 proc. respondentów badania KPMG czuje dyskomfort związany z podsłuchiwaniem przez asystentów głosowych.

– Wzrost ilości danych, ich różnorodność oraz szybki rozwój technologiczny sprawiają, że ochrona danych staje się coraz istotniejsza, a ryzyko naruszenia prywatności i bezpieczeństwa rośnie. Jednocześnie zauważalny jest wzrost świadomości obywateli Europy, w tym Polski, co do znaczenia ochrony prywatności. Ten trend potwierdza konieczność egzekwowania regulacji prawnych, które nie tylko istnieją na papierze, ale również zapewnią odpowiednie standardy wykorzystania danych. Rosnące znaczenie danych osobowych w nowoczesnym społeczeństwie wymaga podejmowania odpowiednich działań na poziomie regulacyjnym, społecznym oraz biznesowym. Przedstawione w raporcie trendy będą dotyczyć nie tylko konsumentów, lecz także przedsiębiorców, którzy, dbając o wysoki poziom bezpieczeństwa danych, budują zaufanie swoich klientów – komentuje Magdalena Bęza, Associate Director, radca prawny w KPMG Law.

Szczególnie narażone na wycieki są dane medyczne. W Polsce dochodziło w ostatnich miesiącach do niebezpiecznych naruszeń. Pierwsze, z listopada ubiegłego roku, dotyczyło zhakowania przez grupę „RA World” baz danych sieci laboratoriów medycznych ALAB. W ramach przeprowadzonego ataku hakerskiego wykradzione zostały całe pakiety danych osobowych Polaków. Wśród nich znazły się imiona, nazwiska, numery PESEL i adresy zamieszkania pacjentów wraz z przypisanymi do nich wynikami badań.

Drugie z głośnych naruszeń miało miejsce na początku kwietnia tego roku i dotyczyło Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że dane około trzystu płatników, głównie osób fizycznych: w postaci imion, nazwisk, dat i miejsc urodzenia, adresu zamieszkania, numeru PESEL, numeru dowodu osobistego oraz numeru rachunku bankowego, zostały przekazane poza ZUS przez pracownika będącego członkiem jednego ze związków zawodowych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także