Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pacjenci ze szpiczakiem przełamują bariery i zdobywają Preikestolen!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 września 2019 10:37

Pacjenci ze szpiczakiem przełamują bariery i zdobywają Preikestolen! - Obrazek nagłówka
25.08.2019 to był przełomowy dzień! Pacjenci Fundacji Carita udowodnili, że szpiczak - złośliwy nowotwór hematologiczny, nie jest przeszkodą do podejmowania wyzwań i realizacji pasji.

W dniach 21-25 sierpnia pacjenci ze szpiczakiem wzięli udział w wydarzeniu “Norway Expedition” organizowanym przez Fundację Carita im. Wiesławy Adamiec i zdobyli kilka szczytów Norwegii. Przełamując swoje bariery, zainspirowali innych do walki z chorobą. Największym i najbardziej wymagającym szczytem był Preikestolen - klif w Norwegii o wysokości 604 m, położony nad Lysefjordem, Ryfylke. Płaska powierzchnia wierzchołka o wymiarach 25 na 25 metrów, jest jednym z największych wyzwań tego kraju. Powstała najprawdopodobniej ok. 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu.

Droga do celu

Stojąc u podnóża Preikestolen nasi bohaterowie nie wierzyli, że znajdą się na szczycie. Anna, Beata, Grzegorz, Jakub, Łukasz, Marek to pacjenci ze szpiczakiem, którzy stale walczą o swoje zdrowie i życie. Na zdjęciach i relacjach z wyprawy uśmiechnięci i zrelaksowani, na codzień doświadczają również bólu, słabości i trudności związanych z chorobą. Droga na szczyt nigdy nie jest łatwa, wymaga wysiłku i determinacji. Jednak jeśli naprawdę nam na czymś zależy, to jesteśmy w stanie to osiągnąć. Udowodnili to uczestnicy NorwayExpedition.

Co sprawia, że osiąganie szczytów jest możliwe?

Dzięki nowoczesnym terapiom szpiczak nie musi być już wyrokiem! Z chorobą można normalnie żyć, pod warunkiem odpowiednio dobranego leczenia. Edukacja w parze z działaniami budującymi świadomość choroby to podstawa w dążeniu do poprawy standardów terapeutycznych w szpiczaku i innych nowotworach. Członkowie NorwayExpedition to osoby wyjątkowe, które swoją postawą wspierają działania Fundacji w dążeniu do coraz lepszych standardów życia z chorobą i leczenia, w tym do refundacji kolejnych nowoczesnych leków. To bohaterowie nie tylko w kontekście przełamanych barier i fizycznych ograniczeń w trakcie wspinaczki na szczyt Norwegii. To bohaterowie dla wszystkich pacjentów ze szpiczakiem w Polsce. Odważnie opowiadają o swoim życiu z chorobą, edukują i reprezentują Fundację w ramach inicjatyw dot. dostępności terapii, dzielą się wiedzą i służą wsparciem dla innych pacjentów. To dzięki nim Fundacja może sprawnie działać i podejmować kolejne przełomowe inicjatywy.

Wyprawa do Norwegii to tylko inspiracja, ale przełamywanie barier i udowodnianie słuszności hasła wyprawy “Niemożliwe Nie Istnieje” stało się dla pacjentów codziennością!

Trzeba iść do końca. Wiemy, że jesteśmy bardzo silni. Nie można się poddawać, mimo naprawdę dużych trudności. Kiedy wejdzie się na szczyt, to ten widok wszystko rekompensuje. - mówi Anna Leoniuk, uczestniczka ekspedycji. - Tak samo jest w życiu codziennym, trzeba wierzyć w swoją siłę! - dodaje.

Dlaczego górska wspinaczka?

Projekt “Norway Expedition” ma wymiar świadomościowy i edukacyjny, co wiąże się ściśle z misją Fundacji Carita im. Wiesławy Adamiec. Fundacja Carita stara się przedstawić pacjenta w sposób pozytywny - jako osobę aktywną społecznie, sprawną fizycznie, cieszącą się życiem. Udowadnia tym samym, że pacjent ze szpiczakiem jest gotowy do podejmowania wyzwań, nie tylko tych górskich, ale i tych najważniejszych – walki o życie i zdrowie, do których prowadzi odpowiednio dobrana ścieżka terapeutyczna.

Edukacja poprzez rekreację!

Jesteśmy przekonani, że to właśnie edukacja jest podstawą i buduje determinację w dążeniu poprawy sytuacji pacjenta. Dzięki wiedzy chory świadomie podejmuje decyzje dotyczące leczenia, korzystając z innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu ma dużo większe szanse na życie z nowotworem. Nie poddaje się w walce z chorobą, co sprawia, że zachowuje stabilność emocjonalną. - mówi Łukasz Rokicki, prezes Fundacji Carita im. Wiesławy Adamiec - Chcemy by edukacja była szeroko dostępna, ale i przystępna i dlatego staramy się edukować i uświadamiać poprzez akcje takie jak Rajd dla Pacjentów czy ekspedycja pacjentów na szczyty Norwegii. Dla świadomych pacjentów, podążających odpowiednią ścieżką terapeutyczną, nie ma rzeczy niemożliwych! - podsumowuje.

Nad bezpieczeństwem pacjentów w trakcie całej wyprawy Norway Expedition czuwał lekarz hematolog, który konsultował uczestników i edukował nt. szpiczaka.

Szczegółowa relacja z wydarzenia jest dostępna na profilu www.facebook.com/fundacjacarita/.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

dzień chorych padaczka
14 lutego 2024
Bartłomiej Chmielowiec

Czy poród musi boleć?

11 stycznia 2024
ThinkstockPhotos-462741477
11 grudnia 2023