Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Polska będzie główną lokalizacją do prowadzenia badań klinicznych?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 czerwca 2019 10:48

Polska będzie główną lokalizacją do prowadzenia badań klinicznych?
 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Przedstawiciele branży biotechnologicznej ze Stanów Zjednoczonych widzą w Polsce duży potencjał. Dobrze rozwinięte zaplecze do prowadzenia badań i niższe koszty takiej działalności stawiają nasz kraj w czołówce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji do współpracy w tym zakresie. To wnioski z 19 edycji Central European BioForum.

Przed polską biotechnologią stoi ogromna szansa. Możemy zyskać dostęp do najbardziej innowacyjnych technologii i zdobyć biznesowe know-how z zakresu prowadzenia statupów biotechnologicznych. Będzie to możliwe, jeśli zachęcimy Amerykanów do prowadzenia w naszym kraju projektów badawczo-rozwojowych. Przedstawiciele biznesu ze Stanów Zjednoczonych są zainteresowani głównie polską ofertą badań klinicznych. Za oceanem, ze względu na ogromną ilość takich badań, naukowcy mają kłopot z pozyskaniem pacjentów.

- Moim zdaniem Polska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji do prowadzenia badań klinicznych – mówił Walter Klemp, dyrektor generalny Moleculin Biotech (USA), ekspert CEBioForum. - Macie wspaniałą infrastrukturę, bardzo dobre szpitale i kliniki. To ogromna możliwość dla nas, Amerykanów. W USA prowadzimy wiele badań klinicznych, więc trudno nam znaleźć pacjentów. Tutaj można prowadzić wysokiej jakości badania i zyskać dostęp do pacjentów, którzy w nich wezmą udział.

Organizatorzy Central European BioForum zauważyli korzyści, jakie mogą wyniknąć z takiej międzynarodowej współpracy. Dlatego zaprosili do udziału w tegorocznej edycji gości z zagranicy, którzy związani są z sektorem biotech.

- Chcieliśmy zaprezentować zalety prowadzenia innowacyjnych projektów biotechnologicznych w naszym kraju, pokazać sukcesy polskiej nauki - mówi Mira Kubik, dyrektor organizacyjny CEBioForum. - To kolejny krok w nawiązywaniu współpracy z amerykańskim sektorem biotech. W 2018 roku zorganizowaliśmy edycję BioForum w Nowym Jorku, by przedstawić biznesowy model takiej współpracy. Polska ma w tym zakresie dużo do zaoferowania.

Wizyta w Stanach Zjednoczonych była pierwszym etapem budowy strategicznego mostu biotechnologicznego, który ma połączyć Polskę i USA. Kolejnym ważnym elementem zacieśniania współpracy w tym zakresie było spotkanie z ekspertami zza oceanu w Polsce. Do Łodzi przyjechali m.in.: Walter V. Klemp – dyrektor generalny Moleculin Biotech (USA), Melina Davis - ekspert ds. innowacji, Hyperloop Transportation Technology (USA), José M. Morey - Konsultant ds. informatyki w służbie zdrowia Expert Connect i sztucznej inteligencji NASA iTech (USA), Waldemar Priebe - MD Anderson USA, znany z udanego rozwoju nowych jednostek terapeutycznych w leczeniu raka (USA), Sid Senroy - Biogen jako Vice President R&D Compliance, OREXIGEN jako Head of Quality (USA).

Zagraniczni goście, posiadający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu innowacyjnych projektów spotkali się z przedstawicielami polskiego sektora biotech. Amerykanie zwracali uwagę na ogromne możliwości współpracy i obopólne korzyści, jakie mogłaby ona przynieść.
- Byłem w Polsce już ponad 20 razy. Uważam, że w tym kraju jest duży potencjał. Rozpoczynam tu działalność swojej własnej firmy - przyznał Sid Senroy.

Aby jednak Polska stała się znaczącym graczem na rynku biotechnologicznym, konieczne są pewne zmiany.

Zdaniem Waltera Klempa, trzema krokami do sukcesu w naszym kraju są:
- lepsze wykorzystanie własnych zasobów
- niekonwencjonalne podejście do biznesu
- zniesienie barier rozwojowych

Najlepsi ruszają na podbój globalnych rynków

Podczas 19 edycji CEBioForum organizatorzy zainaugurowali Biotech Bridge Club.

- To prestiżowy klub, który ma na celu zbliżenie ludzi związanych z biotechnologią: zarówno reprezentujących firmy, jak też naukowców i potencjalnych inwestorów - mówi Jarosław Nowak, prezes fundacji Polish-American Biotech Bridge. - Do współpracy zaprosiliśmy przedsiębiorców z Polski, Europy Centralnej i USA - dodaje.

Pierwsze spotkanie Biotech Bridge Club ma się odbyć jesienią w Bostonie.

Jak dostać się do klubu?

- Jest to dość elitarne grono. Aby do niego dołączyć, należy wykazać się pewnymi osiągnięciami w zakresie biotechnologii - tłumaczy Jarosław Nowak. Niemniej, jesteśmy otwarci na przyjęcie kolejnych ekspertów. Można zgłosić akces, członkowie klubu rozważą kandydaturę.

Osoby zainteresowane dołączeniem do Biotech Bridge Club mogą przesłać zgłoszenie na adres: [email protected]

Jaki kierunek powinna obrać polska biotechnologia?

Udział zagranicznych gości w 19 edycji wydarzenia był kluczowy w budowaniu kontaktów biznesowych z przedstawicielami zagranicznych firm i instytucji, ale także okazją do zdiagnozowania problemów polskiego sektora. W Łodzi pojawili się bowiem przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Partner Instytucjonalny CBF), którzy omówili możliwości pozyskiwania finansowania na działalność biotechnologiczną. Możliwe sposoby na wsparcie w tym zakresie zaprezentował także Krzysztof Górski, dyrektor ds. wdrażania projektów naukowych Agencji Badań Medycznych.

- Zastanówmy się, jaką biotechnologię w Polsce rozwijać. Jak taki kraj jak Polska, który nie ma znaczących osiągnięć w tej dziedzinie powinien rozwijać biotechnologię? W co naprawdę warto inwestować? - zachęcał Jan Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Od początku CEBioForum ma na celu zdiagnozowanie barier rozwojowych w sektorze i wypracowanie takich rozwiązań, które pozwolą na jego dynamiczny rozwój.
- Uważam, że ta edycja dała nam dużo wskazówek, na co zwrócić uwagę działając w sektorze biotech. Najbardziej cieszy fakt, że inwestorzy z zagranicy faktycznie zauważyli możliwości współpracy z Polską i są nią zainteresowani - mówi Mira Kubik, dyrektor BioForum. - Kolejne edycje będą okazją do zacieśnienia tych kontaktów.

Organizatorzy już teraz planują kolejne wydarzenie w USA, tym razem w Bostonie. Odbędzie się ono jesienią. W maju przyszłego roku czeka nas natomiast jubileuszowa, 20 edycja CEBioForum.

- Zebraliśmy opinie od uczestników, ich sugestie. Zależy nam, by to wydarzenie jak najbardziej odpowiadało na ich potrzeby - dodaje dyrektor CEBioForum. - Już teraz zaczynamy pracę nad kolejną edycją, która z pewnością będzie niezapomniana. Wkrótce będziemy mogli zdradzić pierwsze szczegóły. Serdecznie zapraszam do śledzenia informacji o 20 edycji i już teraz zapraszam do udziału w niej.

Źródło: Informacja prasowa

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.