Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Izabela Leszczyna: W tej kadencji poprawimy dostęp do lekarzy i skrócimy kolejki

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 16 kwietnia 2024 11:44

Izabela Leszczyna: W tej kadencji poprawimy dostęp do lekarzy i skrócimy kolejki - Obrazek nagłówka
fot. screenshot | YouTube: Polskie Radio 24
– Pierwsze elementy e-rejestracji będę chciała wprowadzić od 1 czerwca – zapowiedziała w wywiadzie dla Programu 3 Polskiego Radia minister zdrowia Izabela Leszczyna. Na razie tylko „do określonych specjalistów”, ale nie wiadomo których. Wiadomo za to, że najwięcej zablokowanych przez pacjentów i niewykorzystanych terminów wizyt mają ortopedzi i traumatolodzy narządu ruchu.

– E-rejestracja jest po to, żebyśmy mogli odwoływać sensownie wizyty, na które nie możemy się zgłosić, żeby koordynatorzy kolejek pilnowali, by nie było slotów – powiedziała Izabela Leszczyna.

Jak dodała minister zdrowia, wdrażanie scentralizowanej elektronicznej rejestracji będzie procesem, więc od czerwca będzie ona dostępna tylko dla wybranych specjalizacji. Nie wiadomo jeszcze których. Wiadomo natomiast, że osoby nieposługujące się narzędziami cyfrowymi, z e-rejestracji skorzystają poprzez infolinię.

O potrzebie wprowadzenia jednolitego, scentralizowanego systemu rezerwacji i odwoływania wizyt mówi się już od dawna. Problem, jaki ma być w ten sposób rozwiązany, to kolejki do specjalistów. Jak się okazuje, te w dużej mierze są generowane przez pacjentów rezerwujących wizyty, ale nieprzychodzących na nie.

Takich niewykorzystanych terminów, tylko w pierwszej połowie ubiegłego roku, było niemal pół miliona. Najwięcej, bo aż 45 proc. z nich dotyczyło ortopedii i traumatologii narządu ruchu – specjalizacji, do której kolejki należą do najdłuższych. Niemal 13 proc. nieodwołanych wizyt dotyczyło kolejnej obleganej specjalizacji – endokrynologii.

– Dostępność do lekarzy będzie na pewno w tej kadencji lepsza, a kolejki krótsze. Współpracuję z ekspertami ministerstwa zdrowia, ale nie tylko – również z osobami z zewnątrz, nieskażonymi systemem – podkreśliła Izabela Leszczyna.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także