W dyskusji udział wzięło ponad 40 polskich i amerykańskich ekspertów z obszaru onkologii i hematologii. Specjaliści rozmawiali m.in. o tym, jak zdynamizować współpracę Polski i USA w dziedzinie onkologii oraz o nowych strategiach finansowania badań z lokalnych funduszy transatlantyckich. Dyskusję prowadzili prof. Michael Czekajlo z Virginia Commonwealth University i prof. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
O wzmocnieniu polsko-amerykańskiej współpracy w badaniach klinicznych mówił prof. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii – przedstawiając amerykańskim partnerom nowe obszary współpracy związane z poprawą warunków przeprowadzania badań klinicznych w Polsce oraz znaczącą rolą jaką odgrywać ma w tym zakresie nowo powołana Agencja Badań Medycznych.
Prof. Dominik Dytfeld z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz prof. Renata Duchnowska z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie w swoich wystąpieniach zachęcali do tworzenia nowych ram dla współpracy polsko-amerykańskiej poprzez nawiązywanie partnerstwa z konsorcjami uniwersytetów i instytutów w USA.
O rozwoju wspólnych polsko-amerykańskich badań w onkohematologii mówił prof. Jan Walewski z Zakładu Nowotworów Limfatycznych Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Owocem dyskusji jest zaplanowane na jesień spotkanie polskich i amerykańskich hematologów w Warszawie, wizyta ekspertów amerykańskich w związku z zacieśnianiem współpracy w obszarach value based medicine i patient empowermment.
Źródło: AFI