Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
ASCO

Pacjenci onkologiczni z COVID-19 nie powinni być leczeni tą kombinacją

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 maja 2020 10:52

Pacjenci onkologiczni z COVID-19 nie powinni być leczeni tą kombinacją - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Pacjenci onkologiczni z COVID-19, którzy byli leczeni kombinacją leków promowanych przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, okazuje się że byli trzy razy bardziej narażeni na śmierć niż ci, którzy otrzymywali którykolwiek z tych leków oddzielnie.

Wstępne wyniki badań amerykańskich naukowców mogą przyczynić się do tego, że lekarze nie będą przepisywać pacjentom z koronawirusem kombinacji, którą tworzy hydroksychlorochina (lek na malarię) i azytromycyna (antybiotyk makrolidowy). By podejmować takie decyzje terapeutyczne potrzebne są pogłębione dalsze badania. Doktor Howard Burris, prezes American Society of Clinical Oncology (ASCO) w czasie konferencji prasowej potwierdził, że połączenie tych dwóch leków u pacjentów z chorobami nowotworowymi i COVID-19 wiązało się ze zwiększonym ryzykiem zgonu. Doktor Jeremy Warner z Uniwersytetu Medycznego Vanderbilt dodał, że przyjmowanie tej kombinacji zwiększa ryzyko śmierci aż trzykrotnie w ciągu 30 dni. Więcej szczegółów na temat konsekwencji stosowania takiego leczenia zostanie przedstawionych podczas konferencji ASCO realizowanej on-line (29-31 maja br.).


Przypomnijmy, że Donald Trump, prezydent USA, określił to połączenie leków jednym z największych przełomów w historii medycyny ( tzw. „game changer”). Wówczas Trump posiłkował się wynikami badania przeprowadzonego na niej niż 40 pacjentach. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na przepisywanie tych leków na COVID-19 w nagłych przypadkach, ale leczenia jako takiego nie zatwierdziła.


Jak się okazuje, było to przedwczesne i fałszywe proroctwo, ponieważ najnowsze badania, dotyczące 925 osób z nowotworami i COVID-19, wykazały niewielkie lub żadne korzyści, a przy tym zwiększone ryzyko zgonu pacjentów ( 13 procent pacjentów zmarło w ciągu 30 dni od diagnozy).


Jak podkreśla zespół Warnera, pacjenci, u których nowotwory aktywnie rozwijały się w momencie zakażenia koronawirusem, byli pięć razy bardziej narażeni na śmierć w ciągu 30 dni niż ci, którzy byli w remisji.
Po informacji podanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na temat szkodliwości hydroksychlorochiny u pacjentów z COVID-19, rządy Włoch, Belgii i Francji zakazały jej stosowania. Warner podkreślił, że sama hydroksychlorochina nie była istotnym czynnikiem ryzyka dla tej grupy pacjentów. Dopiero połączenie jej z antybiotykiem dawało takie rezultaty. Dane zebrane przez Warnera były w dużej mierze zgodne z analizą opublikowaną w zeszłym tygodniu w czasopiśmie medycznym Lancet, która objęła ponad 96 000 osób hospitalizowanych z powodu COVID-19.


Doktor Richard Schilsky, dyrektor naczelny ASCO, twierdzi że to leczenie powinno być stosowane wyłącznie w kontekście badania klinicznego, zgodnie z wytycznymi FDA. Dziś nie ma wystarczających dowodów na poparcie stosowania hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19 u pacjentów z nowotworami.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.