Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Gdy sen nie nadchodzi

MedExpress Team

Marek Bączkowski

Opublikowano 30 stycznia 2023 12:39

Gdy sen nie nadchodzi - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Wystarczy jedna nieprzespana noc, byśmy przez cały dzień źle się czuli i funkcjonowali na zwolnionych obrotach. Jeżeli problemy ze snem towarzyszą nam przez dłuższy czas, nie tylko utrudniają codzienne życie, ale mogą też być przyczyną groźnych chorób. Jak ich uniknąć?

Sen jest jedną z kluczowych dla naszego zdrowia czynności. To właśnie podczas snu ma miejsce odnowa komórek, organizm produkuje większość białek i hormon wzrostu. Analogicznie, niedobór snu ma niezwykle destrukcyjny wpływ na wszelkie czynności i procesy zachodzące w naszym ciele. Powoduje upośledzenie pamięci, spowolnione reakcje, problemy z koncentracją. Źle sypiając, nie tylko funkcjonujemy mniej efektywnie, ale i stajemy się podatni na infekcje i choroby, grożą nam m.in. problemy z układem krążenia i nerwowym, podwyższone ciśnienie, a nawet… otyłość! Bez prawidłowego snu i zachowania rytmu dobowego nie utrzymamy zdrowia i dobrego samopoczucia.

Nie tylko ilość, ale i jakość


Zapotrzebowanie na sen zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wieku: osobom powyżej 65. roku życia często wystarcza już ok. 6 godzin, podczas gdy małe dziecko potrzebuje go dwukrotnie więcej. Badania potwierdzają, że większość dorosłych powinna przesypiać 7–8 godzin na dobę – taka ilość snu po-
zwala na satysfakcjonującą regenerację ciała i umysłu.

Szacuje się jednak, że co najmniej 20 proc. populacji cierpi z powodu różnorodnych problemów ze snem, a niektóre statystyki mówią nawet o 50 procentach! Przyczyny kłopotów są rozmaite i nie zawsze możemy je wyeliminować. Jeżeli zmiany utrzymują się dłużej niż 3–4 tygodnie mówimy o chorobie bezsenności.

Bezsenność niejedno ma imię

Zaburzenia snu mogą dotyczyć jego rytmu, głębokości i czasu trwania. Przyczyną zaburzeń snu może być silne napięcie emocjonalne w sytuacjach stresowych, przeciążenie obowiązkami, mogą też być powikłania przy rozmaitych schorzeniach somatycznych i psychicznych. Skutkiem zawsze jest odczuwalne zmęczenie, zaburzenia koncentracji i zły nastrój w ciągu dnia, a w następstwie pogorszenie jakości życia.
Często sami nieświadomie doprowadzamy do zaostrzenia problemów, nie dbając o higienę snu.

Złe i dobre nawyki

Istnieje wiele codziennych zachowań, które mogą sprawić, że sypiamy gorzej. Należą do nich np. długie wylegiwanie się w łóżku czy drzemanie w ciągu dnia. Nie sprzyja zdrowemu zaśnięciu oglądanie na chwilę przedtem telewizji czy surfowanie po Internecie, nie należy na noc się najadać ani stosować substancji pobudzających. Błędem jest również zasypianie w hałasie i przy włączonym świetle.
Jeżeli chcemy poprawić jakość snu, przestrzegajmy na co dzień następujących zasad:
• kładźmy się spać i wstawajmy o stałej porze,
• zrezygnujmy z popołudniowej drzemki,
• ograniczmy używki, a najlepiej zrezygnujmy z kawy, alkoholu i papierosów,
• zadbajmy o ciszę, staranne zaciemnienie i odpowiednią temperaturę w sypialni (18–21oC),
• nie czytajmy w łóżku, nie jedzmy, nie oglądajmy telewizji, nie odpisujmy na maile – najlepiej, by sprzęt elektroniczny nie miał wstępu do sypialni.

Pomocne suplementy


Warto wesprzeć organizm w walce o zdrowy sen. Większość z nas ma obawy przed sięgnięciem po leki nasenne, bojąc się ich uzależniającego działania. Alternatywą mogą być preparaty naturalne na bazie takich ziół, jak: melisa, chmiel, kwiat lawendy, a przede wszystkim korzeń waleriany, czyli kozłek lekarski. Pozytywne działanie waleriany zostało potwierdzone w licznych badaniach klinicznych: skraca czas oczekiwania na sen, ogranicza przebudzenia nocne, wzmacnia jakość snu, w tym fazę snu głębokiego, a także wydłuża całkowity czas snu. Preparaty z wysoką dawką substancji czynnej – waleriany, sprawdzają się zarówno u pacjentów z bezsennością krótkotrwałą, jak i zaburzeniami przewlekłymi, a także u pacjentów w trakcie odstawienia leków benzodiazepinowych, u których zmniejszają objawy abstynencyjne i ryzyko nawrotu bezsenności.

Podobne artykuły

Bogucki-YT
XXIV Zjazd PTN

Bezsenność w wielkiej pandemii

16 września 2021
iStock-1223044339
9 września 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.