Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Plasterki na zdrowie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 kwietnia 2023 12:51

Plasterki na zdrowie - Obrazek nagłówka
Co to jest kinesiotaping, jakie są wskazania i czy zastąpią lifting twarzy? - mówi dr n o zdr. Magdalena Dąbrowska-Galas, kierownik Zakładu Kinezyterapii i Metod Specjalnych Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Do niedawna kolorowe plastry widzieliśmy zwykle na ciałach sportowców. Terminy kinesiotaping jest bardzo popularny. Chociaż jako metoda fizjoterapeutyczna została opracowana przez japońskiego kręgarza Kenzo Kase już w latach 70., ale tak naprawdę została upowszechniona dopiero po olimpiadzie w Pekinie w 2008 roku. Trudno było przekonać do skuteczności tej metody?

W ciągu ostatnich kilku dekad kinesiotaping stał się popularną metodą stosowaną między innymi w sporcie i fizjoterapii. Wykorzystanie kinesiotapingu podczas Igrzysk Olimpijskich wzbudziło zainteresowanie nie tylko wśród sportowców i pacjentów. Coraz częściej oglądamy sportowców z kolorową aplikacją „plastra”, który dzięki swoim właściwościom nie ogranicza ruchu, lecz pozwala zachować pełną mobilność w stawie.

Obecnie nawet można kupić poradniki typu: taping dla każdego. Czy rzeczywiście jest dla każdego?

Naklejanie plastra wygląda bardzo prosto, jednak nie zaleca się wykonywania tej procedury samodzielnie przez pacjentów. Oczekując efektów zastosowanego kinesiotapingu, aplikacja musi być prawidłowa. Do tego potrzebna jest wiedza z zakresu biomechaniki, anatomii, aby dobrać odpowiednią technikę aplikacji, miejsce oraz stopień napięcia plastra. Nieprawidłowa aplikacja może spowodować wywołanie działania odwrotnego do zamierzonego celu.

Jakie znaczenie lecznicze ma kinesiotaping? Jakie są wskazania do kinesiotapingu?

Stosowane plastry nie mają w sobie żadnego leku. Dzięki dobranej technice aplikacji oraz właściwościom elastycznym, plastry stymulują odpowiednie receptory, odciągają warstwę skóry od tkanek głębiej leżących, poprawiając tym samym przepływ krwi i limfy. Mogą dzięki temu wpływać między innymi na rozluźnienie mięśni, zmniejszenie dolegliwości bólowych czy obrzęku. Kinesiotaping znajduje zastosowanie w celu rozluźnienia mięśni, zmniejszenia bólu, poprawy przesuwalności powięzi, wzrostu elastyczności tkanek. Metoda skutecznie wspomaga redukcję obrzęku czy stabilizację stawu. Odpowiednie techniki plastrowania stosowane są również z powodzeniem u pacjentów pediatrycznych, neurologicznych, ginekologicznych, w stomatologii i kosmetologii. Należy podkreślić jednak, że kinesiotaping stosowany jest jako metoda wspomagająca proces terapeutyczny, co potwierdzają wyniki metaanaliz z ostatnich lat.

To zrozumiałe, gdy widzimy kolorowe plastry na plecach, czy nogach tenisistek, albo biegaczek. Ale stosują je też osoby, dla których nie ma on znaczenia prozdrowotnego (leczenia kontuzji). Dlaczego, czy może ma działanie odmładzające?

Coraz częściej kinesiotaping wykorzystywany jest w kosmetologii. Aplikacja typu anti-aging stosowana jest wspomagająco w celu zapobiegania powstawaniu zmarszczek w okolicy oczu, a także w celu zapobiegania wiotczeniu skóry w okolicy podbródka, poprawia mikrokrążenie i elastyczność skóry. Tego typu zabieg zwykle stosowany jest przez około 30 minut i poprzedza zastosowanie innych specyficznych środków kosmetycznych.

Czy face taping, czyli fenomen ostatnich lat, może być sposobem na pozbycie się pojawiającej się zmarszczki? Czy taping zastąpi botoks i klasyczny lifting?

W tym przypadku także kinesiotaping jest stosowany jako metoda wspomagająca, uzupełniająca inne zabiegi z obszaru kosmetologii. Regularnie stosowane plastry mogą wydłużyć efekt działania tych zabiegów, dając poczucie spłycenia zmarszczek poprzez rozluźnienie mięśni twarzy, zwiększenie elastyczności skóry, a więc efekt liftingujący, ale zabiegów medycyny estetycznej nie zastąpią.

Czy prawidłowemu ułożeniu taśm na twarzy możemy stymulować pamięć mięśniową i ponownie nauczyć je pracy?

Skóra na twarzy jest delikatna, poza tym zasada oddziaływania na mięsnie twarzy jest taka sama jak w przypadku innych mięśni, tzn w zależności od techniki aplikacji plastry mogą wywołać efekt tonizujący lub aktywizujący mięśnie. Tutaj również możemy mówić o efekcie wspomagającym. Sama aplikacja plastra nie będzie wystarczającym stymulatorem do nauki pracy mięśni i nie stanowi głównego punktu terapii.

Jakie zasady bezpieczeństwa powinny obowiązywać przy stosowaniu tapingu? Czym plastry do tapingu różnią się od normalnych plastrów?

Różnią się kolorem, który zasadniczo nie ma wpływu na jego oddziaływanie na ciało pacjenta. Plastry do kinesiatapingu są wykonane z bawełny, są elastyczne, przepuszczają powietrze.

W zakresie bezpieczeństwa ważne jest, aby znać wskazania i przeciwwskazania do kinesiotapingu, jak również zasady i techniki oklejania. Aplikacja plastra powinna być poprzedzona wywiadem, badaniem napięcia tkanek miękkich, czy stawu, a także wnioskowaniem klinicznym uwzględniającym proces terapeutyczny i biomechanikę. Niezwykle rzadko pojawiają się reakcje alergiczne na klej po zastosowaniu plastra, ale trzeba o tym pamiętać. W przypadku wystąpienia reakcji niepożądanej należy niezwłocznie usunąć plaster ze skóry.

Jak długo plastry można utrzymywać na ciele?

Plastry są wodoodporne nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Przeciętnie aplikacja utrzymuje się zwykle na skórze kilka dni, czasem dłużej. W kosmetologii kinesiotaping jest stosowany jako przygotowanie tkanek do zabiegu z użyciem specyficznych środków kosmetycznych.

Źródło: SUM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.