Zmiany w harmonogramie dostaw szczepionek przeciwko COVID-19

Medexpress

Opublikowano 09 sierpnia 2022, 13:10

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 09 sierpnia 2022, 13:10

Komisja Europejska i Moderna osiągnęły porozumienie, dzięki któremu będzie można zaspokoić zapotrzebowanie państw członkowskich na szczepionki przeciwko COVID-19 późnym latem i zimą. Dzięki temu organy krajowe będą miały dostęp do szczepionek, w tym szczepionek dostosowanych do wariantów wirusa (o ile szczepionki te zostaną dopuszczone do obrotu), gdy będą potrzebować ich do realizacji własnych kampanii szczepień oraz aby wesprzeć swoich globalnych partnerów.

Na mocy tego porozumienia pierwotnie uzgodnione harmonogramy dostaw ulegną modyfikacji. Dawki, których dostawy pierwotnie zaplanowano na okres letni, będą dostarczane we wrześniu oraz w okresie jesienno-zimowym 2022 r., kiedy państwa członkowskie będą prawdopodobnie potrzebowały dodatkowych zapasów szczepionek na potrzeby kampanii krajowych i wypełnienia międzynarodowych zobowiązań podjętych w duchu solidarności.

Porozumienie gwarantuje również, że jeżeli co najmniej jedna szczepionka dostosowana do wariantu wirusa uzyska pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, państwa członkowskie będą mogły zdecydować się na otrzymanie tych dostosowanych szczepionek w ramach obecnej umowy.

W tym kontekście, na wniosek niektórych państw członkowskich, w ramach porozumienia zakontraktowano również w Modernie dodatkowe 15 mln dawek potencjalnych szczepionek przypominających przeciwko wariantowi omikron, pod warunkiem uzyskania przez tę szczepionkę pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w terminie, który umożliwiłby wykorzystanie tych dawek w kampanii szczepień.

– Zwiększenie liczby szczepień pierwotnych i przypominających przeciwko COVID-19 będzie miało kluczowe znaczenie dla naszych planów na jesienne i zimowe miesiące. Aby jak najlepiej zadbać o naszą wspólną gotowość, państwa członkowskie muszą dysponować niezbędnymi narzędziami. Obejmuje to zapewnienie dostępności szczepionek dostosowanych do wariantów, w miarę ich dopuszczania do obrotu przez Europejską Agencję Leków. Przedmiotowe porozumienie zapewni państwom członkowskim dostęp we właściwym czasie do dawek szczepionek, których potrzebują, aby chronić swoich obywateli – powiedziała komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides.

Źródło: Komisja Europejska

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

COVID-19 / szczepionki / Komisja Europejska
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28