Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Michał Modro

12 lipca 2019 r. wchodzi w życie ustawa o dokumentach publicznych

MedExpress Team

Michał Modro

Opublikowano 9 lipca 2019 10:31

12 lipca 2019 r. wchodzi w życie ustawa o dokumentach publicznych  - Obrazek nagłówka
To co musi budzić wątpliwości to pytanie, jaki wpływ będzie miało wejście w życie ustawy na, szeroko rozumiany, sektor związany z ochroną zdrowia, w którym korzysta się z dokumentów publicznych w bardzo dużym zakresie. Codziennie przychodzi nam mierzyć się z problematyką dotyczącą ochrony danych osobowych. Od 12 lipca 2019 r. dojdą nowe obowiązki.

12 lipca 2019 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych (Dz.U. 2019 poz. 53).

Należy przypomnieć, że głównym celem ustawy jest stworzenie skutecznego systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych przez określenie zasad bezpieczeństwa związanego z jakimkolwiek używaniem i stosowaniem, w tym przechowywaniem dokumentów publicznych.

Dokumenty publiczne zostały podzielone na 3 kategorie, w zależności od ich znaczenia dla bezpieczeństwa państwa:

  • I kategoria - są to najważniejsze dokumenty osobiste, czyli dowód osobisty, paszport, akt małżeństwa, dokumenty wydawane przez sądy, dokumenty notarialne, prawo jazdy i dowód rejestracyjny, legitymacje służbowe (np. policyjne)
  • II kategoria - są to najistotniejsze dokumenty odnoszące się do bezpieczeństwa państwa, w tym m.in. dotyczące broni, międzynarodowego przewozu towarów niebezpiecznych, potwierdzające wykształcenie wyższe i specjalistyczne oraz świadectwa dojrzałości
  • III kategoria - są to te dokumenty, które mają wpływ na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i prawnego – należą do nich: koncesje, pozwolenia, licencje, zaświadczenia, świadectwa i certyfikaty związane z bezpieczeństwem transportu, dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, świadectwa ukończenia szkoły, legitymacje szkolne i studenckie oraz dokumenty uprawniające do różnego rodzaju ulg

Planowane jest utworzenie Rejestru dokumentów publicznych, który będzie prowadzony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji w systemie teleinformatycznym. W ramach rejestru każdy obywatel będzie miał dostęp online do wzorów obowiązujących dokumentów publicznych z ich opisem, a także opisem podstawowych zabezpieczeń i sposobu weryfikacji ich autentyczności.

Zgodnie z ustawą osoba, która będzie wytwarzać, oferować, zbywać lub przechowywać w celu zbycia replikę dokumentu publicznego ma podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w której określonym osobom przysługuje szczególne uprawnienie do wytworzenia repliki dokumentu. Istotne wyjątki od stosowania ustawy mogą przewidywać przepisy szczególne np. w zakresie możliwości tworzenia kopii dokumentów. Wyjątkiem jest sektor bankowy – tu nadal będzie dozwolone kserowanie dowodu osobistego, absolutnie zakazane w innych przypadkach.

Replika dokumentu publicznego to odwzorowanie lub kopia wielkości od 75% do 120% oryginału o cechach autentyczności dokumentu publicznego lub blankietu dokumentu publicznego, z wyłączeniem kserokopii lub wydruku komputerowego dokumentu publicznego wykonanych do celów urzędowych.

Ustawa nakłada określone obowiązki na osoby przechowujące dokumenty. Pomieszczenie, w którym są przechowywane dokumenty publiczne oraz blankiety tych dokumentów, musi być zamykane, a dostęp do tego pomieszczenia mogą mieć wyłącznie osoby upoważnione.

Podobne artykuły

iStock-579422908
Kształcenie lekarzy

Ministerstwo Zdrowia „ma dylemat”…

24 kwietnia 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (3)
24 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Mądrej głowie dość dwie słowie

19 lutego 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Pozostaje niesmak

17 stycznia 2024
Leszek Borkowski
13 listopada 2023
Michal-Modro-3
11 października 2023
Michal-Modro-3
27 lipca 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

System szpitalny padł

17 kwietnia 2023