Antykoncepcja kontra libido

Medexpress

Opublikowano 29 listopada 2018, 09:44

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 29 listopada 2018, 09:44

Aż 82 procent kobiet uważa, że tabletki antykoncepcyjne są dla nich najskuteczniejszą formą antykoncepcji. Z kolei 67% kobiet docenia pozytywny wpływ tabletek na wygląd. Niektóre tabletki antykoncepcyjne wykazują działanie antyandrogenne, co pozwala m.in. na zmniejszenie wydzielania sebum (łój skórny), prowadząc do poprawy nie tylko stanu skóry, lecz także włosów.

Jednakże, pomimo wszystkich plusów, część pań decyduje się zaprzestać stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Dlaczego?

WARTO PRZECZYTAĆ

Wśród przyczyn rezygnacji z zażywania dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych podawanych najczęściej przez użytkowniczki, obok chęci zajścia w ciążę oraz zaprzestania współżycia seksualnego jest obniżenie libido oraz brak przyjemności związanej z seksem. Wiązane jest to zwykle z antyandrogennym działaniem tabletki.

Badania pokazują, że tabletki antykoncepcyjne mogą wpływać na zmniejszenie libido u 30% kobiet, które ją stosują. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ niektóre z nich mają działanie antyandrogenne – poprawia się wygląd skóry, włosy są ładniejsze, ale zmniejsza się ochota na seks. Nie w każdym przypadku, ale jest to jeden ze znanych skutków ubocznych doustnej antykoncepcji hormonalnej. Na zmianę tabletek ze względu na spadek libido decyduje się, aż 43 procent użytkowniczek tej metody antykoncepcji.

Nie każda tabletka wykazuje działanie zmniejszające popęd płciowy. Te, które zawierają octan chlormadinonu nie powodują negatywnego wpływu na libido kobiety. Brak obniżania libido to najważniejsze kryterium przy wyborze doustnej antykoncepcji hormonalnej dla 36 procent kobiet i 33 procent lekarzy. Jeśli jedna tabletka spowoduje spadek ochoty na seks, nie warto rezygnować z tej formy antykoncepcji, tylko wspólnie z lekarzem ginekologiem wybrać inny preparat.

Istnieją badania udowadniające, że chlormadinon pozytywnie wpływa na libido, nie blokując go pod żadnym względem. Rzeczywiście wybierając preparaty antykoncepcyjne, jeżeli mamy obniżone libido, stosowanie kapsułek z chlormadinonem przyniesie oczekiwany efekt – mówi Newsrm.tv prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog i endokrynolog, ekspertka kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”.

Wysoka i stała ochrona antykoncepcyjna, którą zapewniają tabletki pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa kobiet, które nie obawiają się nieplanowanego zajścia w ciążę. Większe poczucie bezpieczeństwa to mniej stresu, zastanawiania się, martwienia i większa ochota na spontaniczny seks.

Źródło: Newsrm.tv

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

antykoncepcja / seks / tabletki antykoncepcyjne / libido / antykoncepcja hormonalna / Violetta Skrzypulec-Plinta
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31