Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Antykoncepcja kontra libido

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 listopada 2018 10:32

Antykoncepcja kontra libido - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego. Co należy zrobić, jeśli podczas przyjmowania antykoncepcji zmniejszy się libido? Dlaczego doustna antykoncepcja hormonalna zmniejsza ochotę na seks?

Aż 82 procent kobiet uważa, że tabletki antykoncepcyjne są dla nich najskuteczniejszą formą antykoncepcji. Z kolei 67% kobiet docenia pozytywny wpływ tabletek na wygląd. Niektóre tabletki antykoncepcyjne wykazują działanie antyandrogenne, co pozwala m.in. na zmniejszenie wydzielania sebum (łój skórny), prowadząc do poprawy nie tylko stanu skóry, lecz także włosów.

Jednakże, pomimo wszystkich plusów, część pań decyduje się zaprzestać stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Dlaczego?

Warto przeczytać

Co z tym libido?
„Smak Zdrowia:”

Co z tym libido?

Wśród przyczyn rezygnacji z zażywania dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych podawanych najczęściej przez użytkowniczki, obok chęci zajścia w ciążę oraz zaprzestania współżycia seksualnego jest obniżenie libido oraz brak przyjemności związanej z seksem. Wiązane jest to zwykle z antyandrogennym działaniem tabletki.

Badania pokazują, że tabletki antykoncepcyjne mogą wpływać na zmniejszenie libido u 30% kobiet, które ją stosują. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ niektóre z nich mają działanie antyandrogenne – poprawia się wygląd skóry, włosy są ładniejsze, ale zmniejsza się ochota na seks. Nie w każdym przypadku, ale jest to jeden ze znanych skutków ubocznych doustnej antykoncepcji hormonalnej. Na zmianę tabletek ze względu na spadek libido decyduje się, aż 43 procent użytkowniczek tej metody antykoncepcji.

Nie każda tabletka wykazuje działanie zmniejszające popęd płciowy. Te, które zawierają octan chlormadinonu nie powodują negatywnego wpływu na libido kobiety. Brak obniżania libido to najważniejsze kryterium przy wyborze doustnej antykoncepcji hormonalnej dla 36 procent kobiet i 33 procent lekarzy. Jeśli jedna tabletka spowoduje spadek ochoty na seks, nie warto rezygnować z tej formy antykoncepcji, tylko wspólnie z lekarzem ginekologiem wybrać inny preparat.

Istnieją badania udowadniające, że chlormadinon pozytywnie wpływa na libido, nie blokując go pod żadnym względem. Rzeczywiście wybierając preparaty antykoncepcyjne, jeżeli mamy obniżone libido, stosowanie kapsułek z chlormadinonem przyniesie oczekiwany efekt – mówi Newsrm.tv prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog i endokrynolog, ekspertka kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”.

Wysoka i stała ochrona antykoncepcyjna, którą zapewniają tabletki pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa kobiet, które nie obawiają się nieplanowanego zajścia w ciążę. Większe poczucie bezpieczeństwa to mniej stresu, zastanawiania się, martwienia i większa ochota na spontaniczny seks.

Źródło: Newsrm.tv

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

szkoła, zamknięta szkoła
26 marca 2024
iStock-1152066710
6 marca 2024
Ulica_Wiejska_w_Warszawie_2020
Na żywo

Parlamentarna Grupa ds. Autyzmu

25 stycznia 2024
iStock-935927344
29 listopada 2023
iStock-853798760
31 października 2023