Będzie przełom w leczeniu ciężkiej astmy?

Tomasz Kobosz

Opublikowano 08 sierpnia 2016, 13:10

Fot. Thinkstock / Getty Images
Tomasz Kobosz

Opublikowano 08 sierpnia 2016, 13:10

Uczeni z University of Leicester przeprowadzili badanie z udziałem 60 pacjentów z ciężką astmą, niedającą się skutecznie kontrolować za pomocą dostępnych leków.

Uczestników randomizowano do dwóch grup. Połowie przez trzy miesiące podawano eksperymentalny lek – fewipiprant (QAW039), jako dodatek do przyjmowanej terapii. Druga grupa kontynuowała dotychczasowe leczenie wzbogacone o tabletki placebo o identycznym jak fewipiprant wyglądzie.

Okazało się, że w u chorych w grupie otrzymującej fewipiprant zmniejszyła się liczba komórek zapalnych w plwocinie oraz w drogach oddechowych.

– Wyniki badania są obiecujące, wzbudzają ostrożny optymizm. Możliwość skutecznej kontroli objawów astmy oskrzelowej za pomocą leku w postaci tabletki byłaby znacznym ułatwieniem dla wielu chorych, szczególnie takich, u których astma pojawiła się w późniejszym wieku i którzy nie mają wystarczającej sprawności manualnej, aby należycie zastosować inhalator – mówi dr Samantha Walker z Asthma UK.

– Dane zgromadzone przez zespół z Leicester zdecydowanie uzasadniają przeprowadzenie dalszych badań nad tym lekiem. Przede wszystkim będzie potrzebne ustalenie na większej grupie badanych, czy lek rzeczywiście zmniejsza częstotliwość napadów astmy, czy pozwala na zmniejszenie dawek kortykosteroidów oraz czy zmniejsza koszty wydatki NHS przeznaczane na leczenie pacjentów dotkniętych tym schorzeniem – tłumaczy prof. Stephen Durham, pulmonolog z Royal Brompton Hospital w Londynie.

Liczba chorych na astmę w Wielkiej Brytanii szacowana jest na ok. 5 mln osób.

Źródło: Lancet Respiratory Medicine / BBC News

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

astma / fewipiprant
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28