Biologiczna szansa dla osób z ciężką astmą

Tomasz Kobosz

Opublikowano 20 wrzesnia 2017, 14:24

Tomasz Kobosz

Opublikowano 20 wrzesnia 2017, 14:24

Pomimo postępów wiedzy medycznej, wzrostu świadomości pacjentów z astmą i coraz lepszych metod leczenia tej choroby, istnieje zapotrzebowanie na nowe leki oferujące kompleksową kontrolę astmy, w tym zachowanie czynności płuc i redukcję częstości występowania zaostrzeń.

Niekontrolowana, przewlekła, ciężka astma jest często związana z innymi chorobami zapalnymi związanymi z alergią, w tym atopowym zapaleniem skóry, polipami nosa, alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, eozynofilowym zapaleniem przełyku i alergiami pokarmowymi. Choroba ta charakteryzuje się nierównowagą lub nadmierną aktywnością niektórych komórek układu immunologicznego (w tym eozynofilów) oraz białek sygnałowych określanych jako interleukiny – szczególnie IL-4 i IL-13.

Dupilumab to w pełni ludzkie przeciwciało monoklonalne, którego zadaniem jest hamowanie nadaktywności cytokin IL-4 i IL-13.

W badaniu fazy 3 LIBERTY ASTHMA QUEST, oceniającym dupilumab w szerokiej populacji pacjentów z niekontrolowaną, przewlekłą, ciężką postacią astmy, osiągnięto oba pierwszorzędowe punkty końcowe: dupilumab, dołączony do standardowego leczenia, zmniejszał częstość występowania ciężkich napadów astmy (zaostrzeń) i poprawiał czynność płuc. Poziom odpowiedzi uzyskanej u pacjentów był skorelowany ze stanem alergii lub atopii, mierzonym liczbą eozynofilów we krwi oraz za pomocą innych markerów.

W Stanach Zjednoczonych dupilumab jest już zarejestrowany – jako pierwszy i jedyny lek biologiczny – do stosowania w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS) o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, jeśli choroby nie udaje się opanować za pomocą miejscowych leków dostępnych na receptę. Wniosek o rejestrację leku w terapii astmy ma wpłynąć do FDA pod koniec roku.

Źródło: materiały prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

astma / leki biologiczne / dupilumab
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31