Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Podsumowanie ROKU

Prof. Kupczyk: Alergie i astma oskrzelowa to istotny problem medyczny. To powinno być wpisane w działania MZ

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 29 grudnia 2023 11:29

Prof. Kupczyk: Alergie i astma oskrzelowa to istotny problem medyczny. To powinno być wpisane w działania MZ - Obrazek nagłówka
O podsumowanie mijającego roku i wyzwania w nadchodzącym poprosiliśmy prof. Macieja Kupczyka, prezydenta Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (Klinika Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii UM w Łodzi).

Alergie i astma to najczęstsze choroby przewlekłe dzieci i młodzieży oraz młodych dorosłych.

Chcielibyśmy, żeby to co jest zapisane w mapie potrzeb zdrowotnych na lata 2022-26, przygotowanej przez MZ, zostało wzięte pod uwagę z punktu widzenia zdrowia publicznego.

Alergie i astma oskrzelowa to istotny problem medyczny. To powinno być wpisane w działania MZ.

Ostatni rok przyniósł nam opiekę koordynowaną. Wydaje się, że poprzednie władze kładły nacisk na POZ, co wiąże się dużymi obciążeniami.

Specjalista medycyny rodzinnej nie dostał wystarczających narzędzi, aby opiekować się pacjentami ze wszystkimi chorobami przewlekłymi w każdym stopniu ciężkości. Powinniśmy zbudować schematy postępowania. Chciałbym apelować do nowych władz, żeby wzięły to pod uwagę.

Apelujemy też o dostępność do nowych terapii. Badania pokazują, że opłaca się dobrze leczyć pacjentów z ciężkimi postaciami chorób. Apelujemy o zmodyfikowanie programu lekowego, żeby dostępność do terapii biologicznej była lepsza.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.