Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Informacja o nowym prawie jest równie ważna jak zmiana przepisów

MedExpress Team

mec. Łukasz Sławatyniec

Opublikowano 15 stycznia 2014 10:45

Nowelizacja rozporządzeń dotyczących wydawania wyrobów medycznych jest ewidentnym przykładem, że tylko współpraca ze środowiskami pacjentów, lekarzy czy przemysłu może zagwarantować mniej bolesne sutki nowych przepisów.

Zamieszanie wokół problemu z dostępem do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, takich jak sprzęt ortopedyczny czy worki stomijne po raz kolejny pokazuje jak ważne jest konsultowanie przepisów i wydawanie ich z odpowiednim okresem wyprzedzenia.

Potrzeba zmiany rozporządzeń nie wynikła z dnia na dzień. Została przewidziana już 2011 r. kiedy uchwalana w sejmie była ustawa refundacyjna. Prace nad nowym rozporządzeniem rozpoczęły się dopiero na jesieni 2013 r., a odpowiednie rozporządzenia zostały wydane 6 grudnia ubiegłego roku. Inną kwestią jest to, że na publikacje czekały odpowiednio do 17 i 30 grudnia 2013 r. To dość długo biorąc pod uwagę, że w międzyczasie i tak nie ulegały dalszym zmianom, były już podpisane przez Ministra Zdrowia.

Sprawa ta pokazuje jak ważne jest uchwalanie przepisów z odpowiednim wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli mają oddziaływać na pacjentów. Pamiętajmy, że fikcja powszechnej znajomości prawa jest tylko fikcją. Nie możemy zakładać, że każdy lekarz i każdy pacjent codziennie odwiedza stronę Dziennika Ustaw, gdzie publikowane są akty prawne czy strony internetowe Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na organach nie ciążą formalnie obowiązki prowadzenia kampanii społecznych o zmieniających się przepisach. Warto jednak zastanowić się w jaki sposób organy, a także środowiska lekarskie i pacjentów mogłyby współpracować na potrzeby lepszego informowania o skutkach nowych regulacji. 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Mądrej głowie dość dwie słowie

19 lutego 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia: chciałoby się wielkich rzeczy…

5 lutego 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Asystent lekarza

8 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
10 lipca 2023
wywiad-Mojs-2302
23 lutego 2023
Msolecka
Felieton

Mniej niż zero

22 marca 2023