Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Felieton

Mniej niż zero

MedExpress Team

Małgorzata Solecka

Opublikowano 22 marca 2023 11:12

Mniej niż zero - Obrazek nagłówka
95 proc. Polaków uważa, że ochrona zdrowia będzie, a w każdym razie powinna być, najważniejszym tematem nadchodzącej kampanii wyborczej. Do 1 kwietnia, dnia mniej lub bardziej śmiesznych żartów został ponad tydzień, a już można śmiać się – do łez lub przez łzy.

Wyniki sondażu zrealizowanego przez Kantar dla Faktów TVN można uznać za oczywiste – czyż nie słyszymy cały czas, że „zdrowie jest najważniejsze”? Powszechna zgoda wokół wagi tematu nie powinna dziwić też z innego, równie oczywistego powodu – powszechności narzekań na to, jak w tej chwili działa, czy też nie działa, system. Jeśli na to nałożyć osobiste doświadczenia pandemii – mogą być one różne, ale mają wspólny mianownik, zdrowie – naprawdę, trudno się dziwić powszechnej jednomyślności.

A jednak dziwić się trzeba i należy, bo jest dość oczywiste, że nie wokół ochrony zdrowia będą się toczyć polityczne… Chciałoby się powiedzieć „debaty”, ale nawet „spory” wydaje się określeniem mocno nieadekwatnym, bo to, co się będzie toczyć, przypominać będzie raczej „okładania kłonicą”, najprawdopodobniej. Kłonic dostarczą zaś inne tematy, na pewno nie zdrowie.

Podczas II Kongresu Zdrowia Kobiet były wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda dziwił się (nie będąc ani trochę zdziwionym), że politycy nie przedstawiają obywatelom propozycji dotyczących likwidacji kolejek do świadczeń zdrowotnych – można było odnieść wrażenie, że ekspert w takim programie widziałby wręcz przepis na wyborczy sukces. Niezależnie od tego, czy rzeczywiście można pozyskać wyborców taką obietnicą, patrząc na wstępne przymiarki do programów wyborczych można tylko smętnie nucić: - Mniej niż zero.

Mniej niż zero konkretów, mniej niż zero propozycji z jednej strony zakotwiczonych w rzeczywistości, z drugiej – zawierających wizję może nie na miarę rewolucji kopernikańskiej, bo przecież nie chodzi o to, by ruszać bryłę z posad świata, tylko – korygować jej tor.

Oczywiście nie jest tak, że w ogóle nic. Mniej niż zero to niestety wartości ujemne, i propozycje – przynajmniej po stronie obozów, które walczyć będą o zwycięstwo – trzeba rozpatrywać w tych kategoriach. Po stronie rządzącego od już blisko ośmiu lat PiS nadal jednym z najchętniej używanych argumentów jest „abowizm” („a bo wy jak rządziliście”), nadal – choć trudno to zrozumieć – skuteczny i przysłaniający (w oczach opinii publicznej) cały wachlarz „błędów i wypaczeń” obecnej ekipy – od tragicznego bilansu pandemii po skrajnie kontrowersyjne, podejmowane przy sprzeciwie ekspertów, decyzje systemowe (na przykład dotyczące kształcenia lekarzy). Po stronie opozycji oscylowanie wokół zera w warstwie propozycji programowych na pół roku przed wyborami zatyka dech w piersiach, bo czym – jeśli nie merytoryczną ofertą dla obywateli – wygrywa się wybory (żart)?

Podobne artykuły

Msolecka
27 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Igrzyska zamiast chleba

13 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czynność. I wszystko jasne

30 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nadzieja czy doświadczenie?

22 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowa strategia na post-COVID. Jak może pomóc naltrekson?

6 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Mądrej głowie dość dwie słowie

19 lutego 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Asystent lekarza

8 stycznia 2024
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Farmakolog dla pacjentów: TRZUSTKA

6 listopada 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
11 lipca 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN może pomóc w regeneracji po udarze mózgu

16 maja 2023