Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Izabela Leszczyna: Robię rachunek sumienia każdego dnia

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 10 maja 2024 13:01

Izabela Leszczyna: Robię rachunek sumienia każdego dnia - Obrazek nagłówka
fot. screenshot | TVP Info
– Znieśliśmy limity na opiekę hospicyjną i paliatywną, podnosimy wycenę tych świadczeń. Od 1 lipca wzrośnie wycena świadczeń w psychiatrii. Ogłosiłam konkurs na 3 mld złotych, żeby dofinansować szpitale psychiatryczne dla dzieci i młodzieży. Są one w takim stanie, że jest mi po prostu wstyd – podsumowała swoje działania od rozpoczęcia kierowania resortem zdrowia minister Izabela Leszczyna w programie Sygnały Dnia Polskiego Radia. Wymieniła również program in vitro i opieki okołoporodowej. Izabela Leszczyna wyjaśniła także, jaki ma pomysł na restrukturyzację szpitali.

– Pomimo opóźnień rządu Prawa i Sprawiedliwości rząd premiera Donalda Tuska doprowadził do tego, że mamy odblokowane pieniądze z KPO. Moja pula to łącznie około 19 mld zł, z czego 10 mld trafi do szpitali – powiedziała minister Izabela Leszczyna.

Jak wyjaśniła, połowa szpitalnej puli trafi do lecznic prowadzących opiekę onkologiczną, około 3 mld przeznaczone zostanie na kardiologię, a 1,2 mld na opiekę długoterminową.

– Z pieniędzy na onkologię skorzysta 250 szpitali, nie tylko klinicznych, wysokospecjalistycznych, ale też powiatowych, jeśli prowadzą opiekę onkologiczną – wskazała szefowa resortu.

Jak dodała, ustawa która miałaby doprowadzić do likwidacji szpitali powiatowych została zamieniona na taką, która przewiduje ich restrukturyzację.

– Siądziemy do stołu z dyrektorami regionalnych oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia, samorządowcami i dyrektorami szpitali i pokażemy im know-how. Wyjaśnimy, jak doprowadzić do tego, by szpitale nie zadłużały się. Dziś zaczyna pracę zespół specjalnie powołany do monitorowania i wdrażania koncepcji, którą mamy już gotową – wskazała minister.

– Jeśli na przykład mieliśmy porodówkę, na której rodziła się zaledwie setka dzieci, a wokół mamy dużo seniorów wymagających opieki, to może zróbmy tam lepiej zakład opiekuńczo-leczniczy. Mamy gotową również mapę miejsc, w których porodówka musi zostać, pomimo niewielkiej liczby odbieranych porodów – ponieważ w promieniu 40 km nie ma żadnej innej, do której można by się udać. Takie oddziały dofinansujemy. Tak skonstruujemy ryczałt, by były się one w stanie utrzymać – zapewniła Izabela Leszczyna.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także