Chorujesz na jaskrę, astmę, nadciśnienie? Uważaj na leki przeciwbólowe

Medexpress

Opublikowano 20 kwietnia 2021, 08:15

134389167 Fot. Thinkstock/Getty Images
Medexpress

Opublikowano 20 kwietnia 2021, 08:15

Wiele popularnych leków „na przeziębienie”, czy „na ból zatok” zawiera substancje, które nie powinny być stosowane u osób z takimi chorobami jak nadciśnienie tętnicze, jaskra, nadczynność tarczycy i choroba wieńcowa

- Co kupujemy najczęściej? Najczęściej sięgamy po leki przeciwbólowe, leki na objawy przeziębienia i grypy, witaminy i minerały oraz leki na dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wyjaśniają dr hab. n. farm. Artur Beberok, prof. SUM i prof. dr hab. n. farm. Dorota Wrześniok z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zakup leków bez recepty najczęściej spowodowany jest samoleczeniem, wprowadzaniem nowych produktów na rynek farmaceutyczny i ich powszechną reklamą, która jak się okazuje ma ogromny wpływ na wybory pacjentów. Aż połowa z nich kupuje wprowadzony lek na rynek pod wpływem kampanii reklamowych.

Wiele osób uważa, że leki bez recepty są bezpieczne, ponieważ można je łatwo kupić nie tylko w aptece, ale i w sklepie, czy na stacji benzynowej. To wywołuje przekonanie, że można je stosować bez ograniczeń i bez kontroli lekarza czy farmaceuty. - Jednak stosowanie tych leków w nadmiernych ilościach, niezgodnie z zaleceniami oraz przyjmowanie tych samych substancji pod postacią różnych nazw handlowych może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym przedawkowania lub zatrucia – tłumaczy prof. Dorota Wrześniok ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. - W przypadku nadużywania leków przeciwbólowych, najbardziej widoczne jest uodpornienie organizmu, które wiąże się z tym, że dla osiągnięcia efektu (uśmierzenia bólu) pacjent potrzebuje coraz większych dawek, które musi przyjmować coraz częściej – dodaje prof. Artur Beberok.

Wiele popularnych leków „na przeziębienie”, czy „na ból zatok” zawiera substancje, które nie powinny być stosowane u osób z takimi chorobami jak nadciśnienie tętnicze, jaskra, nadczynność tarczycy i choroba wieńcowa. Kolejnym realnym zagrożeniem, związanym ze stosowaniem preparatów bez recepty, jest wystąpienie szkodliwych reakcji w połączeniu z innymi lekarstwami, zwłaszcza tymi przyjmowanymi w chorobach przewlekłych. Na przykład zażywanie popularnych leków przeciwbólowych może prowadzić do zmniejszenia skuteczności niektórych leków przeciwnadciśnieniowych.

- W związku z tym, osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny zachować szczególną ostrożność stosując leki OTC i korzystać z porady lekarza lub farmaceuty w celu uniknięcia niepożądanych skutków zdrowotnych - tłumaczy prof. Wrześniok ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jak wyjaśniają specjaliści leki te, jeśli musimy je zażyć, powinny być kupowane w aptece, gdzie są prawidłowo przechowywane. Poza tym, w aptece, pacjent ma możliwość skonsultowania się z farmaceutą na temat ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych lub interakcji lekowych. - Pamiętajmy – leki, także te dostępne bez recepty, to nie cukierki! - przypomina prof. Wrześniok.

Źródło: SUM

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

choroby przewlekłe / samoleczenie / leki przeciwbólowe
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31